1. asıl olan bendeki sevgidir manasına gelen dizlerdir. önemli olan bendeki sevgidir. senin güzelliğin zaten göreceli bir kavramdır ama senin güzelliğini yücelten benim sana beslediğim sevgidir, aşktır. ulvi olan benim sana beslediğim aşktır. benim sana duyduğum aşktaki kadar güzel olamazsın belki de hiçbir zaman...
  2. gerçekten çok derin manalar içeren,insana bu nası yazılır,nası düşünülür dedirten dizeler.büyüksün aşık veysel..
  3. türk halk müziğinin seçkin bir örneğidir.aşık veysel yazmış ve söylemiştir. bu sözün bu kadar basit, bu kadar düz anlamlı olmasının yanısıra bu sözün ve bu sözün sahibinin değeri bu sözün ilk defa dile getirilmesindendir.yani hepimizin bildiği "ulan ne var bu sözde" diyip es geçtiği bu söz ilk mana olarak; aşk olmazsa güzelliğin görülmeyeceği , güzellik denen kavramın aşk ile olacağı veya aşkın güzelliği baştan doğurduğuna işaret eder.ve bu sözü söyleyen sivaslı ümmi aşık veysel şatıroğlu ne bir felsefe ne bir edebiyat akımının öncüsü veya takipçisidir.o tamamen anadolu toprağının erenler kültürünün yarattığı hava içinde doğmuş ve yozlaşan medeniyetin tesirinde kalmamış yegane örnektir.bu sözleri söyleyen bizim kültürümüzdür ve bu da aşık veysel de vücut bulmuştur.büyüklük yine bizdedir, veysel yine bizdedir.
  4. güzel söylenmiş, derin anlamlar içeren, yeri gelse de şu lafı koyup gitsek türü ancak günümüz gerçeklerinde kaybolmaya silinip gitmeye mahkum söz, özlü söz. güzelliğe bu kadar paraların yatırıldığı zamanda bırakalım böyle sözlerle kendimiz avutmayı.

birde şöyle bi söz vardı: "her nevi zengin .içleri gibi cilalı mermer taşları üzerinde rep yapmasını bilmesek bile, şu garip gönlümüzle sevmesini biliriz"
    ya bırak allasen, bi git çay koy ne biliim.