• görseller

• güneş dil teorisi
  1. cumhuriyet'in ilk yılarında 'bunca insanı bir arada tutacak sağlam milliyetçi temeller atmak gerek' düşüncesi ile ortaya atılmış teoridir. teori * tüm dilerin kaynağının türkçe olduğunu iddia eder. hatta öyle iddia eder ki alfabemizin ilk harfnin 'a' olmasının sebebibi ilk insanın güneşi görüpte çıkardığı sesle ilişkilendirir. bu sebepten dolayı adı güneş-dil teorisi olmuştur. bir süre sonra teoriyi ortaya atanların bile "amma saçmalamışız" dedikleri rivayet edilir.

bu teori türk-tarih tezi ile eş zamanlı yürütülmüştür.
  2. askeri alanda bir deha olan atatürk, ülkeyi imkansız bir şekilde kurtardıktan sonra yeni bir düzen kurma çalışmalarına başlamıştır. kendisi, hilafetin kaldırılması, cumhuriyetin ilanı, kılık-kıyafet devrimi gibi önemli konularda büyük başarılar sağladıktan sonra pek de yetkin olmadığı edebiyat alanında uzmanlardan yardım almış ve düşünce liderliğini başkalarına bırakarak, adeti olmayan bir şekilde yönlendirilmiştir.
    bir davette yapacağı konuşmanın metnini yazan mustafa kemal, türkçeleştirilmesi için metni yaverine verir. konuşmasını kağıttan okuyarak yaparken kendi dediğinden birşey anlamayan mustafa kemal, kağıdı katlayıp cebine koyar ve konuşmayı aklından yapar.
    işte güneş dil teorisi için sonun başlangıcı böyle olmuştur
  3. atatürk'ün hararetle savunduğu ve bazı üniversitelerde ders olarak okuttuğu teori.
  4. geçen seneki itü türkçe günleri'ndeki yavuz bülent bakiler söyleşisinde adamın birinin * *ısrarla savunduğu teoridir. işin garip tarafı adam türkçe'de aslında bazı harflerin olmayışını *"bak ben m diyebiliyorum hem de türküm öyleyse neden olmasın" cinsi bi lafla çürütmeye çalışıyordu. oysa ki türkçe'de peltek harf olmadığını * hepimiz biliyoruz, buna karşın peltek söyleyebiliyoruz. di mi ya... **
  5. türkçe'nin eskiliğini ispat etmek, hiç olmazsa ileri sürmek amacıyla ortaya atılmıştır.güneş dil teorisi,türkçe ile batı dilleri arasında ortak bir kaynak bulunduğuna da dikkat çekiyordu.bu bakımdan, güneş dil teorisi, batıdan gelen sözcüklere karşılık bulmada bir esneklik getiriyordu.her sözcüğün türkçesi aranacak, her yeni terim, türkçe köklerden, türkçe eklerle kurulacaktı.
    atatürk bu teoriyle yerli ve yabancı dilcilerin dikkatini türk diline çekip bundan türk ulusunun yararlanmasını istemiştir.
  6. atatürk'ün önce destekleyip sonra büyük bir hata yaptığını anlayıp vazgeçtiği kuramdır.
  7. "teori" özetle şudur;
    ilk insanlar daha mağarada yaşarken konuşma bilmiyorlardı.daha sonra dışarı çıkan insan güneşi görür ve "a" der.işte bu ilk konuşmadır ve bu konuşmayı yapanda türktür.ve böylece bütün dillerin kaynağı türkçedir"

fakat ben bunu üniversiteye gelene kadar sadece bir geyik sanıyordum ve geyik olmadığını öğrenmek benim için çok acı bi deneyim oldu.marmara üniversitesinde hazırlığıı bitirmiş bölüme geçmişim; ikinci hafta derslere girmeye başlamışım; ilk dersimiz türk dili.
    ahmet yesevi üniversitesinde master yapmış olan ve bunu bize de ısrarla öneren neslihan hocamızın faşist olduğunu anladıktan sonra ben önüme pengueni almış dersle alakamı kesmiş bir şekilde sınıfta bulunmaktayım; hoca kısa bir dil tanımı yaptıktan sonra öğrencilere soru sormaya başlar.

hoca:sizce insanlığın ilk kullandığı ses nedir.

sınıftan sesler:"a"dır" e"dir "ö"dür...("a" en baskın çıkan sestir)

hoca:neden "a"dır peki; diye bi arkadaşa yönelir.

arkadaş:bütün alfabelerde en başta, o yüzden bence "a"dır; dedi.sınıftan baya bi destek buldu sonra bu. bende o arada hem derse katılıyım hemde dalga geçeyim diye bi atılım yaptım(maalesef)

ben:hocam şimdi ilk insanlar mağarada yaşıyomuş; türkmüş bunlar; sonra biri mağaradan dışarı çıkmış, güneşi görmüş "a" demiş, böylece ilk dil olmuş; dedim. hoca gözlerinde bir parıltı, hazine bulmuş bir defineci gibi bir heyecanla bana bakarak "aaa sen nereden biliyosun bu teoriyi" demesiyle ben kendimi bir süre anlamlandıramadığım bir dumur denizinde boğulmaktan son anda kurtarıp elimdeki penguen'in mi yoksa bu okulun mu daha komik olduğunu sorgulama ihtiyacını hayatımdan silerek yaşama geri döndüm ve o günden sonra bir daha da türk dili dersine girmedim, girmemeyi herkese öneririm, zira kendisi yoklama almayarak eğitim öğretime yapabileceği en büyük katkıyı yapmaktadır.bundan dolayı kendisine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum, sizde iletin.