1. gümrüklerde ve gümrüklü sahalarda (antrepo, liman, ambar) ithal ya da ihraç edilen eşyanın gerek evrak gerekse fiziki muayenesini yapan devlet memurlarıdır. görev bakımından 3 çeşittir.

mavi hat: sonradan kontrole tabi olan beyannameleri kontrol eden memurdur. beyan edilen bilgilerle diğer evrakları -fatura, çeki listesi, banka dekontu, atr, menşe şehadetnamesi vs.- kontrol eder.

sarı hat: evrak kontrolü yapan memurdur. evrakta beyan edilen bilgileri inceler.

kırmızı hat: fiziki muayene yapan memurdur. eşyanın başına gider, bir eline beyannameyi alır bir eline ise eşyadan bir numune alıp tarifesini, kıymetini, adedini vs. kontrol edip, uygun olup olmadığını denetler.

kısacası gümrüğün her şeyidir. malın çıkışı ya da girişi atacakları imzaya kaldıracakları blokeye bağlıdır. ancak bu durumu duygusala bağlayıp ''işte ne olacak ki canım, imam da alıyor'' demek son derece yanlış olur. bugün ülkenin hangi gümrüğüne gidersen git yapacağın her işin bir bedeli biçilmiştir. en temiz beyanname için bile -fiziki muayenesi de dahildir- 20 lira verilmektedir. peki nedir bu 20 lira. sen benim malımı görmek istedim açtık malı inceledik baktık beyana mal ile bire bir. demek bir uygunsuzluk yok. ama yine de sen o 20 lirayı vermek zorundasın. tabii burada kişileri eleştirmiyoruz. eleştirimiz sisteme, yani bugün muayene memurunu koltuğundan indirip bakkal ahmet amcayı oturtsak o bile indirir. ama bunu meşru olarak görmek yanlıştır.

bir diğer husus ise en baba gümrüklerde bile akşam 17.00 dedin mi bir tane muayene memuru bulamazsın. şöyle açıklayalım; saat 09.00-17.00 arası mesai. yani kaba hesapla 8 saat. 12.00-13.00 arası öğle yemeği. ancak 13.00'da koltuğunda oturan bir tane muayene memuru bulamazsın. sen ona 12.00-14.00 de o zaman. kaldı mı sana 6 saat. sabah da 10.00'da geldiğini düşünürsek muayene yapıp beyanname kapatması için ayırdığı zaman 5 saat. zaten gümrüğe verilen mesailerin muayene memuru ile bir alakası yoktur. ya malı çıkarmak içindir, ya ihracatı bitirmek içindir. velhasıl-ı kelam güzel kazanıyorlar güzel.
  2. gümrük müşavirleri arasında iş basitleştirme vergisi diye adlandırılan rüşveti alan memurlardır.
    işleri çok zor ,meşakatli, dikkat istiyen işler olabilir, çok baskı altında da olabilirler.hangi iş yan gelip yatarak gerçekleştirilebilir zaten?
  3. ben bugüne kadar almayanını görmedim. sadece muayene memuru olarak düşünmeyin bir malın gümrükten çıkabilmesi için kabaca 30 ayrı imza gerekir. en basit evrak kayıt işleminden, kapıdaki muhafaza memuruna, içerideki kolcuya kadar hepsine yazılı olmayan ama rayici belirlenmiş paralar verilir. her şeyi tastamam olan malı gümrüklerde iş yapma konusunda resmi yetkisi olan müşavir ve müşavir yardımcısı çekecek olsa dağıtacağı para 2006 yılı itibariyle 40 tl kadardı.

akp iktidara gelince onlar da adamlarını yerleştirdiler. öncekiler cukkayı indirip içmeye gider veya hergün aralarında para toplayıp 1500-2000 liralık atyarışı kuponu yaparlardı yeni gelenler de cukkayı indirip namaza gittiler. bense kendi verdiğim parayla yapılan kuponları ikinci bir yalakalık örneği görtererek şirket arabasıyla gidip yatırırken yeni gelenlerle namaza gitmedim.

o kadar da değil amk! her şeyin bir şeyi var!
  4. normalde, yurtdışından muz ithal edilirken genellikle zamanından önce gerçekleştirilir bu işlem, yani muzlar henüz hamdır ve nakil işlemi esnasında olgunlaşırlar. bu muzların nakliyesi 40 kiloluk özel torbalar içerisinde yapılır ve bir torba azıcık hava alsa bile, kırk kilo muzun hepsini çöpe atmak gerekir. işte, içerisinden yalnızca bir tane muz alabilmek için için bu 40 kiloluk torbayı çakıyla delen açgözlü bir gümrük muayene memuruna denk gelmişliğim vardır. bir tek muza kadar düşebilecek bu insanın, yemeye çalıştığı ham muzun sütünden ötürü ağzının burnunun kızarması ve şişmesi benim tek tesellim idi o olayda.
  5. rüşvetin kralını alan ve hiç bir yere şikayet edilemeyen memurlardır.
    zaten şikayet etsenizde gümrük firmanız hemen fişlenir ve kalan tüm memurlar da sonraları sizi bin pişman edebilir.
    önünüze yüzlerce prosedür ve bürokrasi koyabilir.

o yüzden siz siz olun fazla kırmayın bu kardeşleri, verin gitsin. arabasını evini alsın.

düzeltme: harf
  6. memleketin gelir kaybına uğramaması için çalışan, kaçakçı göçekçi ile mücadele verip, sınır boylarında allahın unuttuğu yerlerde sahipsiz, korumasız, çoluk çocuktan uzak devleti temsil etmeye çalışan, aldığı tehditlere tek başına göğüs geremeyip boyun eğince bi dayak da devletten yiyen, ordan oraya sürülen, kimselerin yapmayacağı işi yapan, yoldan çıkması için her türlü koşulun önüne serildiği, yoldan çıkanların sayısı çıkmayanlardan fazla olunca da çıkanlarca temsil edilen, gariban mı desem hain mi bilemediğim, memleket memurları.