1. postmodernize yaklaşımın duyguları dışa vurumunun son şeklidir.

tarih içinde "hahahahahahha" ile başlayan gülme efekti denemeleri "ehehehehhe" şeklinde sevimlileşmiş "ehuehuehueh" şeklinde cılkı çıkmıştır. bazı kendini bilmezlerin de "zuhahaha" şeklinde lamer gülüşü efektini kullandığı gözlenmiştir. ancak derler ki gökten inen son gülme efekti "asdfasdf" imiş.

kaynak: ana britannica, sh. 666, gülme efekti incelemeleri, dr. suat çömez
  2. klavyeye şuursuzca basılarak elde edilen gülme efektidir. karşı taraf çok güleceğiniz bir şey yazdığında, "huahahah" yazmanın eksik kaldığını düşündüğünüz anlarda kullanılır. örnek;

"-olm bizim arda var ya, sevgilisinden tokat yemiş mk! mal aynı mekana çağırmış öbür hatunu. yakalanmış keriz.
    +hasiktir! asdfsahaıshfashfoıashfıoasjfoıhasf!"

gerekli midir? değildir. kim çıkartmıştır? o da muamma. en temizi bir smiley yapıp, geçiştirmektir.
  3. "o derece koptum ki gülme efektim bile bu!" demeyi sağlayan gülme efektidir.

eğer arkadaşınız gerçek hayatta da asdfasdf diye gülüyorsa arkadaşlığınızı bir daha gözden geçirin derim ben.
  4. kanımca anlatmak istediği şey "anlattığın hadise o kadar komik ki, bırak klavyeyi kullanarak (hele ki shift+"." yapıp ":" yazacaksın da sonra shift+9 yapıp ")" yazacaksın da smiley olacak! peh peh peh) üst bilincimin kontrolünde yazı yazmayı, gülmekten karnım o kadar kasıldı ki kafamı klavyeye vurdum!" olan, durumun komikliğine gülündüğünü ifade eden düzensiz harfler bütünü.

edit: kafayla klavyede asdfasdf yazmak pek mümkün değil. daha ziyade "ghjbhmuk" gibi birşey elde edilebiliyor. ilk göründüğü kadar düzensiz değilmiş...
  5. son dönemin en tutulan efektlerindendir. şöyle ki; bu gülme efektleri irc zamanında başlamış, kullanılan ":)" tarzı gülücükler yetersiz gelmeye başlamış ve insanlar kopma derecesine göre sırayla:

ehehehe
    ahahaha
    muhaha
    puhaha
    zuhaha

efektlerini kullanmaya başlamışlardır. ancak günümüzde, bu efektlerin kullanım alanları değişmiş, "kopma" yerini "taşşak geçme"ye bırakmıştır. şahsen bende, karşımdaki insana ahahah derken taşak geçiyorum hissi uyanıyor. bunu engellemek için "bitirdiniz lan beni orospu çocukları" der gibi asdasfadsa türevi, klavyeyi tepme sonucu çıkan efektleri kullanıyorum.

bu tür efektlerin ilk kullanım dönemleri de 3 sene önceye dayanır. (benim internet tarihimde). bir tane arkadaşım kopmaya başlamıştı asjdhaskda şeklinde. o nerden gördü bilemiyorum. ona özenen(!) ben de zamanla kullanmaya başladım. ilk vakitler bu efekti kullandığım kişiler "napıyon lan ne yazıyon öyle" gibi tepkiler verdiler, ama zamanla onlar da alıştılar, onlar da kullanmaya başladılar. bilirsiniz internette her bok hızla yayılır. diyeceğim odur ki, benim arkadaş çevreme bu efekti yayan kişi benim, evet. bir suçlu aranıyorsa, karamurat benim. ama size nereden ulaştı bilemeyeceğim bu efekt.

kaynak: kişisel internet tarihim
  6. doğa seslerini harflere dökerken bunun adı yansıma mıydı neydi türkçede anlatırlardı tam hatırlamıyorum şimdi. örneğin şırıl şırıl deriz ama hiç bir sudan akarken şırıl şırılı duymayız. en mantıklı haliyle kelimelere dökeriz. domuzlar homur homur eder mesela. insanın gülerken çıkardığı seslere en yakını hehehe, hahaha olabilir.. ancak kalkıp da gork gork yazmak gülme ifadesine pek uzak gelir asdfasdf gibi.
  7. güldüğünüzü belli etmek için kullanabileceğiniz en mantıksız efekttir.

gülme eylemi sırasında ağzımızdan bazı sesler çıkarırız normal olarak, "zuhahaha" bile öküzce gülüş olsa bile ağrımızdan çıkarabileceğimiz bir ses. gel gör ki "asdfasdf" "saldkljasd" filan yapılabilir bişey midir? böyle gülen bi insan olabilir mi ya? saçmalıktan başka bir efekt değil. ayrıca yaptığım espriye adam gibi ağzınla gül kardeşim, hayır başka bi yerinle gülsen de çıkaramazsın bu efekti. insan ol! zuhahaha yaz canımı ye.