merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

gülen gözler

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  5. #televizyon
  6. #sinema
  1. müjde ar'a ismet isminin çok yakıştığı filmdir.ayrıca vecihinin uçakla eve girmesi efsane bir olaydır.
    -ağlıyorum veriyormusun?istiyorum veriyormusun?cevap ver veriyormusun?peki öyle olsunn..
    -kara vicdanlı!
  2. vecihi adını akıllara getiren türk filminin en güzellerindendir.
    vecihi düğün salonunda sevdiği kızın* babasına* mikrofonla şu şarkıyı söylemiştir;
    seviyorum, veriyor musun?
    ağlıyorum, veriyor musun?
    istiyorum, veriyor musun?
    peki öyle olsun.
    ayrıca adile naşit bu filmde kızlarının dert ortağıdır. onlar için yapmayacağı şey yoktur. bir akşam üstü kızlarıyla birlikte nane likörü içip efkar dağıtacak kadar çocuk ruhlu bir annedir. kızlar ve anneleri hep bir ağızdan bu sahnede şu şarkıyı söylerler;
    senin derdin dert midir, benim derdim yanında?
    kimselerde görmedim, böyle dert hayatımda
    gel otur şöyle yanıma, dinle bak sözlerimi
    ben daha anlatmadım dertlerimin hepsini
    (bkz: türk sineması klasikleri)
  3. en güzel sahnelerinden biri de vecihi'nin "uçakla geçerken" sevgilisine gül atma sahnesi. hemen hemen her gün tekrarlanan bu olay, evin zangır zangır sallanmasına ( ev ahalisinin eşyaları düşmekten kurtarmak için verdiği çaba cidden çok komik ) ve babanın daha da inat edip kızını vermemesine yol açar. ve böyle sürer gider. çok keyifli bir filmdir. sıcacık...
  4. efsanevi adile naşit - münir özkul filmlerindendir. onlara mı bayılayım, şener şen'e mi hayran olayım, ıtır esen'e mi aşık olayım, ayşen gruda'ya mı güleyim bilemez insan.
    şener şen'in vecihi karakterini yarattığı filmdir, özellikle kan ve gül şarkısını söylediği sahne ile uçakla eve girdiği sahneler unutulmaz; bir de evin erkek isimli kızlarının nane likörü içip "beterin beteri var" şarkısını söylediği sahne, adile naşit'in kızarak "aa içki de içiyolar!" diye başladığı cümleyi "hii nane likörüüü! bayılırııımm" diye bitirmesiyle hafızalara kazınmıştır.
  5. ( vecihi (şener şen) ile fikret (ayşen guruda) çay bahçesinde oturmuş el ele muhabbet ederler. tam o esnada havadan bi uçak sesi gelir)

vecihi: tühhh. olur mu be! öyle kalkılır mı? allah kahretsin! düzelt! yüksel! yüksel!
    fikret: sakin ol vecihim.
    vecihi: bunlarda pilot mu be? bi uçağı doğru dürüst kaldıramıyorlar. ben koskoca boingi ankara asfaltına indirdim!
    fikret: ama kıymetini bilmediler vecihim. kovdular seni!
    vecihi: ne çıkar? babanda iki yıldır seni her istemeye geldiğimde kovuyor beni.
    fikret: babam seni evden kovabilir ama kalbimden asla...
    vecihi: azmin elinden hiçbir şey kurtulamaz fikretim. sonunda seni bana verecek. mutlaka verecek.
    fikret: sana inanıyorum vecihim.
    vecihi:inan fikret.
    fikret: sabırla bekliyorum.
    ( iki sevgili el ele tutuşur ve vecihi fikretin elini bi güzel öper)

vecihi: çok beklemeyeceksin yavrum. bu akşam bu meseleyi halledicem.
  1. 1