• görseller

• gülden karaböcek
  1. hüzünlü bir ses... "dilek taşı" ve "sürünüyorum" yorumları sosyolojik vakadır. antraktlarda eski yazlık sinema bahçelerini epey çınlatmışlığı vardır. son zamanlarda otel odaları parçasıyla kendini yeniden hatırlattı.
  2. ablası neşe karaböcek'in eski kocasıyla evlilik yapmış, ama onu ablasından çalaraktan yapmış. bu sebepten yıllarca küs durmuşlardır.
  3. kendine has ses ve yorum sahibi, bir dönemlerin son derece revaçta önemli bayan şarkıcısı. yorumladığı şarkıları gönlüne hissetirir insanın. ablasından her daim daha duygulu ve gönül teline hitaben şarkı söylemiştir. üstelik bestekar-güfteci kimliği de vardır. dilek taşı, sürünüyorum gibi klasiklerin bir kısmını bizzat kendisi yazmıştır. türküler, şarkılar, arabeskler, her telden gider gülden abla. ama hepsini de kendine has bir şekilde söyler. ne türkü dersin, ne şarkı ne arabesk. güldendir işte o. ayrı bir havası vardır. kaybolup gitmesi üzücüdür. tekrar dönmesinin ise tv programlarında 3 kuruşluk karılar misali ve de üstüne üstlük silik olarak vuku bulması ise sanki kendi şarkılarındaki o hava gibidir. yalan bir hayatın yalan ama gerçek başrol oyuncusu gülden karaböcek sahnede, herkes ağlayacak, ne bir seveni var, ne seven bir kalbi... görülmedi hâli, sürünüyor... belki de ona bu yakışıyor?
  4. ceza ve anılar bana yeter isimli iki süper eseri seslendirerek beni şaşırtmış sanatcı. düşünün sizin kardeşiniz eşinizi ayartıyor ve bununla da kalmıyor onunla evleniyor. yani azıcık empati kursanız bile bu kadına sinir olmamak için hiçbir sebebiniz kalmaz ama işte gün gelip de böyle şarkıları seslendirdiğini duyunca aynen şöyle bir iç ses oluşabilir kafanızda; "yahu bu kadın zamanında böyle bir eylemde bulunmuştu ama böyle güzel de söyleyebiliyormuş" özel hayatı bir yana sanatcılığı bir yana hayat türlü türlü oyunlar oynayabilir kişilere. yine de önyargı kötüdür. sesine kulak vermek gerek.
  5. arabesk söyleyen kadın şarkıcıdır. o içli sesi öyle bir büyülerki insanı tek bir şarkısını dinlemek kesmez bünyeyi. arabesk sevenler en iyi kadın sesi genelde bergen dir derler . ama benim nazarımda en güzel sesli iki kadın vardır. biri gülden karaböcek biri de esengül dür.
  6. insan bu acılı sesin sahibinin biraz asil bir hikayesinin olmasını, ne bileyim arabesk filmlerdeki gibi meğerse haksızlığa uğramış, hor görülmüş biri olduğunun ortaya çıkmasını istiyor.heyhat...şöhret ve para hırsı,kıskançlık,bencillik yani; sıradan insan arızaları.çalınan kocalar, şöhret kavgaları, seviyesiz hakaretler, ortaya dökülen mahremiyetler...meşhur bir abla (bkz: neşe karaböcek) kardeş olmasalar üçüncü sayfa haberi bile olmayacak sefil bir ibretlik.
  7. neşet ertaşın küstürdün gönlümü isimli parçasını sahibinden daha güzel yorumlayan güzel sesli sanatçı.