• görseller

    • gözleri dolmak
  1. ağlamaktan korkan insanların gözlerim doldu ama ağlamadım bahanesini gerçek kılması için bulunan bir tabirdir. bu insanlar sinema filminde bile ağlar ama gözlerim doldu der...
  2. çok sebebi vardır. bazen sevdiğinizle yolları ayırma vakti gelmiştir, erkeksinizdir, yaşların akmasına hakim olursunuz, yediremezsiniz kendinize ağlamayı. bazen bir filmde bir sahne gelir, tam 12 den vurur yumuşak karnınızı. bazen çok çalışıp elde ettiğiniz zaferlerdir sebebi, canınız yanmıştır (hem fiziki, hem ruhsal anlamda), söyleyecek söz yoktur öylece nemlenir gözleriniz. bazen televizyonda duyduğunuz haberlerdir, gencecik vatan evlatları şehit olmuştur, günahsız siviller katledilmiştir. bazen inançtır, an gelir yaradanın varlığı dışında gözünüz görmez olur, faniliğinizi, asında ne kadar zayıf olduğunuzu, çaresizliğinizi fark edersiniz. sürekli kırpıştırırsınız gözlerinizi ki akmasın yaşlar.
  3. aylardır tüm öğleden sonralarınızı birlikte geçirdiğiniz, hergün gözünü içine baktığınız çocuklarıızdan birinin 7 senelik yaşamına sığdırdığı öyküleri dinlediğiniz an o küçücük yerde onca gözün önünde ağlamamak için tutarsınız kendinizi tüyleriniz ürperir, boğazınıza bişeyler düğümlenir, yutkunamazsınız, buğulu gözlerle bakakalırsınız. ve içleriden biri:
    - öğretmenim, gözleriniz doldu.
    der. gülümsersiniz gevşersiniz ve ilk göz yaşı süzülür.