merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
 1. 1

göz yanılması *

 1. bu başlıkta
 2. bakın dur
 3. sırala
 1. uykusuzluğun etkisiyle başlıkların saçma okunması sorununu ortaya çıkarır


  an itibari ile örneklendirmek gerekirse:

  · evleneceği kızda bekaret arayan
  erkek (18)
  · berke hürcan
  · kısa tırnaklı kızlar (4)
  · zenci
  · nip tuck
  · tarkan gözübüyük (2)
  · 2046
  · trt2 de resim dersi veren
  amca (6)
  · kıl (4)

  şu şekilde gözüme çarpmıştır ilk etapta:

  · evleneceği kızda bekaret arayan
  kızlar (18)
  · kısa tırnaklı berke hürcan (4)
  · zenci nip tuck büyük (2)
  · tarkan
  · trt2046 da resim dersi veren
  kıl amca (6)

  yatmam lazım.
 2. gece vakti hayal gücünün coşması sonucudur. her karaltı nedense bir şekil bulur, canlanır, ensenizde solur.
 3. yarı karanlık bir odada bilgisayar başındaysanız, herkesin uyuduğu ve gece bekçiliğini hakkıyla yerine getirdiğiniz saatlerde, modemin üzerinde tünekleyen, yazıcıdan el sallayan, burnunuzun dibinde yazdıklarınızı okumaya çalışan muhterem kişiler görmek ve kaybolmalarıyla bir ooohh! çekmektir.
 4. şu şekilde güzel bir örneği mevcuttur bunun:

  (görsel: göz yanılması/124810)

  bu resimde gözüken mavi şerit ile yeşil şerit aslında aynı renkmiş. eğer emin olmak istiyorsanız resmi http://i41.tinypic.com/... dan kaydedin, paintte açın, test edin onaylayın. bu yanılsamaya "same color illusion" da deniyor. yani tek bir rengi, farklı iki renkmiş gibi algılama. bunun arkasında yatan sebep ise şuymuş:

  şimdi beyin, bir nesnenin rengi hakkında karar verirken, onu etrafındaki renklerle karşılaştırıyormuş. bu resimde turuncu şeritler, yeşil gibi gözüken spiralin içinden geçerken, mavi gibi gözüken spiralin içinden geçmemekteler. keza aynı şekilde magenta şeritler de yeşil gibi gözüken spirali kesmeyip, mavi gibi gözükenlerin içinden geçiyor. bunun etkisiyle beynimiz, aslında aynı renkte olan spiralleri, mavi vs yeşil şeklinde algılıyor.

  ilginç bir şey tabi. duyu organlarımıza bayağı fazla güveniyoruz anlaşılan. hani bazen deriz ya "aaaa, gözümle görmeden inanmam", eee işte gördük de noldu? onu da yanlış görmüşüz bak.
 1. 1