• görseller

  • göz teması
 1. iletişim kurma sırasında iki insanı bağlayan ilginç bir bağdır. gözlerin çevresindeki kasların ufak kasılmaları ile bazen aşk olur bu bağ; tehdit, güven, otorite veya samimiyet olabilir.

  sadece insanlar arasında değil insan-hayvan iletişiminde de önemlidir. misal; hırlayan, dişlerini gösteren bir köpek ile göz teması kurun. kurmadan önceki ve sonraki tavırlarını karşılaştırın...

  bunun yanında dinleyiciyi silkeleyip dikkatini toplama yoludur. göz teması kurarken dikkatinizi ister istemez karşınızdakine verirsiniz.

  son olarak göz teması kurduğunuz kişi yapacağı her hareketi önce gözleri ile belli eder. kavga çıkmak üzere, hasmınızla göz gözesiniz. her an biri elini kaldırıp karşısındakine indirebilir... kişi vurmadan önce vuracağı yere bakacaktır*...

  güzel bir şeydir...
 2. gözlerin bir çok şeye tercüme olduğunu düşünürsek göz teması da önemlidir elbet. iletişim kurmak için gözlerin birbiriyle denk düşmesi gerekir. ama gözler buluşmuyorsa _bir ayrılık anında_ amaç iletişim kurmak istememek değildir. bilirsin ki o gözlere ne kadar daha bakarsan o kadar zor olacaktır ayrılman.
 3. çoğu kez konuşmaların olmazsa olmazıdır. - konuşurken göz teması olmayınca duvara konuşuyor gibi hissedersin kendini...

  bazen bir babanın aklından geçenlerdir. - mesela kızına ya da oğluna attığı tek bakış yeter...

  bazen bir sevgilinin söylemek istedikleridir. - gözlerinden kalbine dökülür içindekileri aşkı, tutkusu...

  bazen de bir kedinin hissettikleridir. - bakarsınız, kısmen anlar, üzülür ve içeri alırsınız...

  önemlidir...
 4. iletişimin belkemiğidir.
  konuşurken göz temasından kaçınan biri hem iticidir, hem de dikkat dağıtır.
 5. karşı cinsle olduğu takdirde 13 sn yi geçtiği andan sonra aşkın başlayacağına delalet olan durumdur.
  ben ergenlerin yalancısıyım.
 6. iletişime açık olmanın en önemli göstergesidir. göz teması kuramayan biriyle konuşurken telesekreterle konuşuyormuş gibi hissedilir.
 7. gözler kalbin aynasıdır repliğini yaratan temastır sanırım. çok klişe bir söz olmakla beraber doğruluğu su götürmez.
  bir insanın içinden geçenleri okuyamasanız bile o göz temasıyla pek çok şeyi anlayıp hissedebiliyorsunuz. iki çift gözün her türlü ruh halini yansıtabilme özelliğine sahip olmasıda ayrı bir garip zaten. fesatlığı, mutluluğu, acıyı, tutkuyu,alayı , korkuyu. . herşeyi o gözlerden okuyabiliyorsunuz.
  birde bende sosyal fobi mi vardır nedir, yeni tanıştığım insanların gözlerine bakamıyorum arkadaş!