merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

göz renginin değişmesi

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bu sefer isviçreli bilim adamları değil,amerikalı bilim adamlarının yaptıkları bir çalışma var bu konuda. bir ahtapot türünden alınan hücrelerinin kök hücre melezleştirmesi adı verdikleri bir dizi laboratuvar deneyleri sonucunda göze rengini veren iris bölgesinde renk değişimine neden olduğunu gözlemlemişler. insanlar üzerinde denenmesinin uzun yıllar alacağını söylüyorlar. fakat ben inanmıyorum bu son bölüme ..neden derseniz; dolly nin kopyalanmasından yıllar önce onlarca hatta yüzlerce insan kopyalanmıştı...
    bu kötü mü yooooo diyeceksiniz..e tabi kötü değil...teknolojinin ne kadar ilerlediğini görmek ,merak etmek bizlerin hakkı sadece, öyle değil mi?
  2. genellikle bebeklerde gözlemlenen durumdur. her bebek doğarken genel olarak mavi gözlü doğar. daha sonra zaman geçtikçe gözlerinin güneş ışığında bulunan bazı ışınlar sebebiyle ve çevresinin etkisiyle göz renkleri değişir ve hayatları boyunca sahip olacakları renge bürünür.
  3. sık sık yaşadığım durumdur. yeşil olur, mavi olur, griye döndüğünü iddia edenler vardır. fakat hoş bir durum da değildir, okulda çoğu kez azarlamışlardır lens taktığımı düşündükleri için.
  4. gözlere vuran ışığın yoğunluğu ve renk tonu değiştiğinde gözlerin tepki vermesi durumudur.benimde yaşadığım ve güzel olan birşeydir.deniz kenarında kumsalda maviye yakın olur.
  5. insanın kendi göz rengini sorgulatabilecek olaydır. anne ve baba dahil farklı renkte olduğunu iddia eder, hatta durum ilerleyip aile içi çatışmaya dönüşebilir.

yeşil olduğuna emin olduğum halde kız arkadaşımın mavi olduğunu iddia etmesiyle bi ara ben bile mavi diye gezmiştim. durum o ki, güzel bir olaydır, dikkat çeker.