merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

fritöz

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. "sen olmasaydın ben ne yapardım" hitabına mazhar olabilecek nitelikte yararlı, gerekli, işlevsel ev aleti.
  2. patates kızartmak için hiç de kullanışlı olmayan cins mutfak aleti. çok fazla yağ tutar, biraz patates kızartmak için neredeyse yarım şişe yağa ihtiyaç duyar. oysa ki ben aynı miktarda patatesi içinde tel süzgeci bulunan teflon bir kızartma tenceresinde çok daha az yağ kullanarak kızartabiliyorum. ayrıca yıkamak da zordur bu aleti, tencere gibi kolayca yıkanmaz.
  3. arkadaşla hayata dair tüm yağlar siktir edilmiş biçimde migrosa dalıp 70 ekran televizyon büyüklüğünde donmuş patates ve tavuk kroket alınmıştır.
    eve gidip bunlar saat başı kızartılarak bilimum bira ve evde başka kızartılabilecek her türlü gıda ile harmanlanarak mideye indirilecektir.
    bizim evimizde olmayan ve benim hayranlık dolu bakışlarıma maruz kalanfritözsevgiyle yerden kaldırılıp tezgahın üstüne yerleştirilir.
    patatesler yapılır, mutluluk ve heyecanla sıra tavuklara gelir. kutunun arkası çevrilip nasıl yapıldığına bakılır, kaç dakikadır vs..
    farklı aletlerle farklı zamanlarda ve şekillerde yapıldığından 4-5 resimli anlatım görülür.
    fırın, tava, ot, bok ve fritöz…
    en aşağıdaki seçeneklerimiz tava ve fritözdür. sevgili mutfak işlerinden çok anlayan hamarat ruhlu tavuksever arkadaşımız tava resminin yanındaki 4 dakika ısıtın emrini uygular.
    ardından fritöz resminin yanındaki 3 dakika kızartın emrine de aynı teslimiyetle itaat eder.
    evet, oradaki farklı aletlerde nasıl yapılacağını gösteren rehberleri tek tek uygulamaya koyulur.
    önce tavada kızarttığı tavuğu daha sonra fritöze atar.
    dalgınlıktır, denyoluktur, açlıktır.
    fakat arkadaş bu dalgınlığın içinde yaşadığı başka bir dalgınlık sayesinde çok da zahmet çıkarmamıştır kendine.
    arkadaş dalgınlığından 4-5 emrin hepsini uygulamaz sadece son ikisini uygular.
    nasıl bir beyin atraksiyonuyla buna karar verildiği bilinmez.
    benim ise nasıl bir salaklıkla bunu seyredip jeton düşüşünün yanından bile geçmediğim anlaşılmaz bir olgudur.
    çok şükür, önce fırında, sonra ızgarada, sonra tavada ve en son fritözde pişirilmemiştir.
    dalgınlığın içinde aptallık da bulunmasa başımıza gelecekler daha trajik olacaktı.

not: bu arkadaşta mısır patlatma makinası da bulunmaktadır. "sana kahve yapayım mı?" teklifinin ardında evdeki türk kahvesi makinasının yattığı keşfedilmiştir.
    ama favorim fritöz.
    biz de hiç biri yok.
    yok işte.
  4. her kullanmada mutlaka temizlenmesi gereken ev aleti..ev dışında da birçok yerde kullanılabilir tabiki..yağını atmam kardeşim ben bir kullanmadan sonra diyorsanız haklısınız hemen bir kavanoza boşaltın sonra tekrar kullanın ama bu katsayıyı abartmayın ki zehirlenmeyin..patatesler veya diğer benzeri kızartmalar için tavadan daha mükemmel sonuçlar veren alettir, icattır aynı zamanda.
  1. 1