• isle of dreams
  itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
 • atlas

  bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
 1. eski cezayir sokağı,mekana dahil olanların yaş ortalaması 40 civarında adı gibi pek fransız ve ağır ama nezih sokak.
 2. 1-4 temmuz arasında festivalle açılan, açılışta insanların izinsiz olarak aranması ile skandala yol açan, buna karşın hakkında bir çok insan tarafından nevizade haline gelmez ise istanbul'un sağlam bir mekan kazandığını düşündüğü, eski adı cezayir sokağı olan sokak.
 3. eskiden sevdiğim bir arkadaşımla gittiğim ancak oturucak yer bulamadığımızdan dolayı sadece dolaşarak güzel vakit geçirdiğimiz gezilesi görülesi bir mekan , şarab'ın merkezi.
 4. eski halini bilmemekle beraber yeni halini çok kasıntı ve özenti bulduğum yer. kanımca doğallıktan uzak bir yer üstelik insan profili de şu yaşımdaki halime hitab etmiyor , ilerki yaşlarıma gelince de etmeyecek muhtemelen*. fiyatlarını bilemiyorum ama gördüğüm kadarıyla normalin üstüne çıkmışa benziyor. neticede nevizadeyle karşılaştırılsa bile tek avantajı yer bulma ihtimalinin daha yüksek olması olsa gerek.
 5. fransızlar soykırım,sömürge gibi olaylara , kendilerinden başka ülkeler söz konusu olunca bol bol burunlarını sokmaktadırlar!: örn:türkiye !: ;fakat sokak tabelasında hala cezayir sokağı yazan sokağın fransız sokağı olarak bilinmesi, anılması, fransız mimarisine göre restore edilmesi de ayrı bir tartışma konusu olabilecek düzeydedir. sokak çok güzel olmuş, çok hoş mekanlar var o ayrı..
 6. fransız sokağı denilen yer cezayir sokağı, cezayir çıkmazı ve oradaki bir sapa sokağın daha ortak adı olup, resmi olarak sokak adlarının değiştirilmesi söz konusu değildir.
 7. "le abuzer", "la balta" tadında isimler verilmiş pahalı mekanlara sahip yanar döner sokak. çok kaliteli canlı müzik yapan mekanları olup, bu mekanlarda hesap istendiğinde evdeki hesabın çarşıya uymadığı da görülebilir.
  (bkz: kuver)