1. genelde pek bilinmeyen ya da ilgilenilmeyen, diğer yabancı dil bölümlerine göre daha zor olduğuna inandığım, * bazı durumlarda insanı seçtiğine seçeceğine pişman etse de sevilesi olan edebiyat bölümü.
  2. en iyi eğitimi galatasaray üniversitesi'nde 2 yıl hazırlık ve 4 yıl bölüm olarak toplam 6 senede verilen, daha sonra hacettepe'de 5 senede iyi bir şekilde tamamlanılabilen, diğer dil ve edebiyat bölümlerine göre daha çok kastığına inandığım bölümdür. sanırım bu yüzden olsa gerek, pek tercih edilmez fakat hazırlığı geçtikten sonra çok zevklidir. yine de ilgisi olmayanlara asla tavsiye edilmez.
  3. dil öğrenmeyi sevdiği kadar edebiyatla bir şekilde bağ kurmayı sevenler için eşi bulunmaz bölümdür.

    fransız edebiyatı zengindir, bitmek tükenmek bilmez, sartre'ıyla, balzac'ıyla, zola'sıyla, camus'süyle, baudelaire'iyle... tabi zor bölümdür orası da açık. hele de dtcf'de okumak isterseniz bu bölümü uğraşır durursunuz. ama en iyi edebiyat öğrenimini de dil tarih'te alırsınız, orası da tartışılmaz bir konudur.
  4. mezunlarının türkiyede pek de bir iş bulamayacağı bölümdür.ha kendini kasar akademisyen olarak kalırsın üniversitede o ayrı.