• görseller

• fiskobirlik fındık ezmesi
  1. bilimum tatlılara, adına kakaolu fındık ezmesi denen tür çeşitlere muhteşem aroması, kıtır kıtır fındık parçacıklarıyla meydan okuyan, yenirken zevkten köşeler çıkarmanıza canınızın çekip de bulamadığınız zaman bi taraflarınızın şişmesine sebep olan şahane lezzet...(bkz: keşke hiç bitmese)
  2. fiskobirlik'te staj yaparken, ezme musluğunu açıp tabaklara doldurarak sıcak sıcak yediğimiz, fındık ezmesi diye geçinen başka hiçbir ürünün yanına bile yanaşamadığı büyüleyici lezzete sahip ürün.

ekmekle falan yenmez, direkt kaşıkla bizzat kendisine dalacaksınız!
  3. bir ordulu olarak söyleyebilirim ki yanında nutella'nın esamesi bile okunamaz.o cam kavanozdaki krokantlı fındık ezmesi sevgilinizle bozuk olan aranızı bile düzeltir.yeyin, yedirin.
  4. kalorisi bile sevilesi, kendinden geçirici bildim bileli tadı değişmemiş lezzet.
  5. bir oturuşta eldeki kaşıkla, dibi gelmeden rahat edilmeyecek mükemmel lezzet. hani ekmek üstü falan hiç çekilmiyor. kaşık,parmak,el... en saf haliyle yendikçe yeniyor. genelde kavanozun dibi gelmeden aynı evde barınamıyoruz. fındığın en güzel hali olduğunu söylüyorum ve terini kabul etmiyorum.
  6. içinde sadece fındık olan, kesinlikle başka hiç bir koruyucu ya da ek madde bulundurmayan 10 numara bir besindir kendisi ve sade şeylerin hep daha lezzetli olduğunun bir kez daha kanıtıdır. benim - tatlıyı hiç sevmeyen biri olarak- bile arada sırada canım çekiyorsa, tatlı severlere şölen gibi gelecektir eminim...
  7. çok şahane bir besindir. ama tavsiyem, besin değerleri tablosundaki enerji maddesine karşılık gelen 3 basamaklı sayıyı görmezden gelip çay kaşığıyla kaşık kaşık ley ley ehe.. öhm..

ilk kez 2 ya da 3 yıl önce tatmıştım bu eşsiz lezzeti sanırım. dedemler giresun'a geziye gittiklerinde kavanoz kavanoz getirmişlerdi. o getirilen dünya kadar kavanoz, 3-4 gün içersinde tüketildi. hatta bir hafta içinde o kavanozlar içlerine reçel türevleri konup raflara kaldırılmıştı bile...
    çok mutlu olmuş hatta arkadaşlarıma bile anlatmıştım.
    "fındık ezmesi ööyle krema gibi diil ki bu oluum! bööyle kıtır kıtııırrr.. giresundan geldi tabii ne sandın ehihehe.." şeklinde ağzım kulaklarımda çok hava atmışlığım vardır.

sonra bizim komşunun oğlu tahsin bi gün elinde fiskobirlik fındık ezmesi kavanozuyla geldi. "markette var ki bunlardan salak! ahaha almak için giresuna gitmeye gerek yokmuş kıskıs.." şeklinde beni rencide etti.
    sonra soğudum bu leziz şeyden.

şaka lan şaka. şokta yok ondan yiyemiyorum. istanbula bi gidiyim kavanoz kavanoz alıcam. tahsinin karşısına geçip yiycem. sonra da kavanozu kafasına atarım. ziyan olmaz.