• görseller

• fin hamamı
  1. kültürel özelliği, çırılçıplak girilen bir sauna olmasıdır, fakat cinsiyet ayrımı yapılmakta ve genellikle bayanlar ve erkekler ayrı kabinlerde bulunmaktadır. insanların tamamen çıplak olmasının nedeni grup seks yapma hevesi değil, kendi kültürlerinin gerektirdiği özelliktir.

nightwish üyelerinin sauna fotoğraflarını gördüğümde ilk başlarda biraz şaşırmıştım. ama sonra finlandiya'da herkesin böyle olduğunu düşünerek geçiştirdik durumu.
  2. sauna kültürünün önemli bir unsurudur çıplaklık. eğer büyükçe bir grupsanız genelde kadın-erkek ayrı girilir. fakat üç beş arkadaşsanız hadi saunaya girelim demenizi de kimse yadirgamaz. sauna olayi, bizim otellerden, türkiyede gördüğümüz çesitli fasilitelerden biraz farklıdır.

bi kere türkiyede gördüğümüz kadar büyük sauna olmaz.

saunada önemli olan sıcaklık değil, nemdir. devamlı sauna ocağını ıslatmak gerekir. nemi hissetmezseniz 60 derecede üşür, 80 derecede yanarsınız. kepçelerle sauna ocağını devamlı ıslak tutmak lazımdır. nemden rahatsız olursanız saunanın alçak bir bölgesine uzanmak yeterli bir çözüm olacaktır. 80 dereceden yukarısı pek fazla tavsiye olunmaz. zaten 100 küsür derecede 15 dakika gibi bir rakam da finlandiya rekoruna takabül etmektedir. 80 derece civarında "dur hacı başlatma finlandiya rekoruna, 100 derecede yarım saat yatar uyurum" demeyiniz. uyursunuz, fakat uyanamazsınız, yazık olur.

finlandiyada gerçek bir saunaya girince ilk düşündüğüm şey "yok, ben buna 10 dakikadan fazla dayanamam" olmuştu. zaten 10 dakikadan fazla dayanmanız da gerekmiyor. finlandiya irili ufakli binlerce gölden oluştuğundan, serinleme ihtiyacımizı da bu şekilde karşılıyoruz. bir nevi hamamlardaki şok havuzları gibi. metod genelde 12-13 dakika sauna, eve en yakin göle atlayip gelme şeklinde. evinizin yakınında göl yoksa verandaya çıkıp sigaranızı da içebilirsiniz. zira bizim eve yakin göl olmadığı için genelde çırılçıplak verandaya çıkılıp bira içiliyor.
  3. son derece zevkli olan bir hamamdır efendim. girdiğiniz zaman göz gözü görmez , mentollü bir buhar tüm ciğerlerinizi kaplar. astımlı arkadaşların bu hamamlardan koşarak kaçmaları tavsiye edilir.