merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • atlas

bu başlık için bir lokasyon bilgisi verilmemiş
  1. 3

fatih

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. bu akşam tanıştığım güzel, insandır.

su satıyordu, süt dişlerini göstere göstere yanıma geldi, su verim dedi, elimdeki kolayı gösterdim. sonra yanıma oturdu. sordum kaç yaşındasın? 7 dedi. sordum nerelisin? mardin dedi. sordum okuyor musun? evet dedi.

çilli, minik arkadaşım fatih'e.
  2. metin yüksel kokan bir istanbul semti.

hikayeye başlamadan önce bir kaç hatırlatma; efendim geçenlerde bisi diycem abii nickli kardeşimiz erzurum da yaşadığı bir anıyı bilerle paylaştı. çok da hoşumuza gitti.

ama;

açıkçası ben bu yazı hakkında "hadi canım... sen de... o kadar da dğeil be kardeşim yaa..." diye mırıldanmıştım yazıdan sonra kendi kendime... bunu da itiraf edeyim dedim... hay mırıldanmamış olaydım içimden. tokat gibi indi bana dün itibari ile...

buyrun...

*

ramazandır.. bir yerlere akalım dedik ailcek.. bu ramazan pek nasib olmadı dışarı çıkmak davetler dışında.. şöyle camiileri, tarihi mekanları, efendime söyeleyiyim, bilirsiniz işte eminönü, eyüp sultan, fatih v.s. bir gezelim, görelim, yad edelim dedik...

ve yola çıktık.. eminönü ndeyiz.. sultanahmet, topkapı, sultanahmet meydanı v.s. geziyoruz.. ardından da eyüp sultan a birziyaret gerçekleştirdik.. vakit namazlarını gezeceğimiz yerlere göre paylaştırıyoruz.. neyse, artık yavaş yavaş iftara yaklaşıyoruz.. fatih e gidelim iftar için de diye kararlaştırdık.. ve fatihteyiz.. ihh ya uğradıktan sonra fatih camii ne doğru yol alıyoruz.. fatih camii sinin avlusundan çarşıya doğru yol alıyoruz.. herhangi bir yer seçiliyr iftar için.. ve oturuyoruz.. hoca allah u akbar diyor ve iftarı ediyoruz.. şükürler olsun, bir iftarımızı daha yapabiliyoruz..

herşey buraya kadar çok güzel... güzel dedeğim, normal...

yazı arası olmadık not: bilen arkadaşlar bilir, ben futbol manyağımdır. önemli/önemsiz her maçı takip eder, futbolu ciddiye alırım. hele ki önemli bir turnuvanın maçları ise.. uefa şampiyonlar ligi v.s. bunların yanında koyu ir galatasaraylıyımdır ben.

ulan bizim maç vardı bugün.. saat de buçuk olmuş hay allah.. zaten yabancısıyım, şimdi yollansam anca bi d-smart bulurum diye veda ediyorum aileme.. ve fatihin ara sokaklaından yollana yollana, sora sora buluyorum bir d-smart..

içeri giriyorum, o da ne?.. sakallı, şalvarlı, tespihli amcalar.. nur yüzlü amcalar v.s. oturuyorlar ve onlarda benim gibi maçı bkliyorlar.. (hoşma gitti, hem de çok)

maç başlıyor.. hop oturu hop kalkıyoruz...

neyse ilk yarı bitiyor, ben diğer maç sonuçlarını öğrenmek için fırlıyorum yerimden..

iddaa bakınıyorum...

bakınırken, o sakallı, şalvarlı amcalar geliyor aklıma.. fanatik galatasaraylı.. kendi kendime "bir de diyorlar ki burası istanbul, burası çıldırmış diye.. çivisi çıkmış diye..." söyleniyorum..

neyse yürüdüm bayağı, iddaa bulamıyorum..

yolda bir amcaya

-selamun alykum abi.. iddaa var mı buralarda?
    +ve aleyküm selam da nasıl?
    -iddaa var mı buralarda hiç?
    +iddaa ne yav?
    -neyse, saol abi...

"vay be.." dedim.. demek burası istanbul da iddaa yı bilmeyen irileri hala var!

neyse yürüyorum ben hala..

ahan da 2 genç.. taş çatlasa 23/25 yaş arası..

-selamun alykum.. hocam buralarda iddaa var mıdır?
    +yok kardeş, bulamazsın buralarda iddaa falan...(lan dangoz.. ne iddaası? iddaa falan bulamazsın buralarda.. bilmiyor musun lan burası fatih!)der gibi..
    -saolasın..
    "yürü lan" der gibi bir bakış...

inat ettim.. maçlardan çok bu olay kafamı kurcalamaya başladı.. inanamıyorum.. istanbul da mıyım inanamyorum..

ilerde benim yaşlarda 2 genç.. birinin elinde sibirya kurdu, diğeri elleri cebinde.. oracıkta muhabbet ediyorlar..

"aha" dedim, "bunlar banko bilir olm bilal.."

-selamun alykum..
    +aleyküm selam kardeş..
    -iddaa var mı buralarda yav?
    +yok abi, iddaa bulamazsın.. anca camii nin arka kısmından aşşağıya doğru ineceksin.. (bayağı bir uzak nokta)
    -anladım.. ya kime sorduysam yok dedi.. neyse ben gideyim o zaman..
    +yok abi. buralardan bulamazsın. (tebessüm ederek) burası fatih / çarşamba kardeş...

dedi ve noktayı koydu...

ben dumura uğramış durumda idim... inanılmaz...

hayır hayır, tabii ki biliyorum fatih in çok çok muhafazakar bir bölge olduğunu ama, bu kadar olduğunu bilmiyordum..

neyse.. geri döndüm tekrar d-smarta, maçımı izledim ve yollandım...

*

yani şu; fatih ve fatih gibi bölgeler olduktan sonra "burası istanbul" hikayesini bizlere enjekte edemeyecekler. ve şunu anladım ki, bu büyük metropolde, çivisi çıkmış dedikleri metropolde hala bir yerler var "sağlam" kalan..

ben, buna, dün, inandım!
  3. kozmopolit istanbul ilçesi.

vakt-i zamanında istanbul istanbul iken şehrin en güzel semtlerinden birisiymiş fatih. yazarlar, bilimadamları, müzisyenler, tiyatro ve sinema sanatçıları otururmuş burada. bugün bile faal olan birçok sanatçı fatih'ten çıkmadır.
    fatih'in balat mahallesinde museviler ile ermeniler, fener tarafında ise rumlar yaşarmış. daha sonraları bu insanlara rumeli ve karadeniz'den göç edenler komşu olmuş.
    eski devirden kalma kültür ve adetler biraz bozulsa da insanlar düzenlerini bir şekilde sürdürmüşler.
    edirnekapı, karagümrük, çarşamba, yavuzselim, sarıgüzel, kıztaşı, itfaiye, aksaray, cibali taraflarında ise müslüman-türk nüfus ağırlıkta imiş. bütün bu farklılıklara sahip olan insanlar yıllarca en ufak bir sıkıntı olmaksızın birlikte yaşamışlar. zaman içinde belli dini cemaatler bazı semtlerde etkin hale gelmişlerdir.
    bugün fatih, ayakta kalma mücadelesi veren bir yerdir. hakkında haklı-haksız çok fazla önyargı vardır. zamanın fatih'in omuzlarına yüklediği yük artık semte ağır geliyor. türkiye'nin genelinde yaşanan eğitimsizlik problemi şehrin kalbinde duran bu ilçeyi de olumsuz yönde etkiliyor.
    buradaki sıkıntının nedenlerinden ilki fatih'in kadim sakinleri olan gayr ı müslim insanların artık bu bölgede yaşamıyor olmasıdır.
    ikinci bir etken ise rumeli kökenli müslüman türk nüfusun da bölgeden son dönemde uzaklamış olmasıdır. bu insanlar gayr ı müslimlerle türkler arasında her zaman bir ara katman görevi görmüşlerdi. bilhassa son elli - atmış yıllık dönemde uygulanan yanlış göç ve imar politikaları yüzünden fatih haddinden fazla bir insan yığılmasıyla karşı karşıya kaldı. bunun sonucu olarak fatih'le türkiye'nin belirli bölgeleri arasında bir çeşit yabancılaşma süreci yaşanmaya başladı. umarım zamanla düzelir..

fatih'in çok şeyi meşhurdur.
    yavuzselim yokuşunda bulunan baltepe dondurmacısı
    yine yavuzselim yokuşunda bulunan uludağ turşucusu
    karagümrük sağlık ocağının arka sokağında bulunan balcı.
    fatih camiinin yanındaki yokuşta bulunan fatih sarmacısı.. mutlaka deneyin.
    barbaros yoğurtçusu malta pazarı çarşamba pazarı
    vefa bozacısı

görülmesi gereken başlıca tarihi eserleri.
    kıztaşı fener tahta minare camii fener'de bulunan dimitri kantemir in evi
    fener'de kırmızı mektep çukurbostanda bulunan yavuz sultan selim camii
    edirnekapı mihrimah sultan camii
    balat ve fenerde bulunan muhtelif kilise ve sinagoglar fatih camii bozdoğan kemeri şehzade camii
    fener rum patrikhanesi fethiye camii kariye müzesi tekfur sarayı
    pertevniyal lisesi vefa lisesi pertevniyal valde sultan camii

listemde daha nice eser var lakin diğerleri de yazılanlara yakındır, giden görebilir..

fatih'ten yetişen ünlü şahsiyetlerden bazıları ise şunlardır:

mehmet akif ersoy nihad sami banarlı ekrem hakkı ayverdi samiha ayverdi
    müjdat gezen gani müjde türkan şoray metin akpınar kani karaca
    ressam ismet değirmenci ve daha birçok isim..

not: artık eminönü ve çevresi de fatih ilçesi sınırları içerisinde. vermeye çalıştığım bilgiler eski fatih ilçesine dair bilgilerdir.
  1. 3