merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

fatih terim in maaşı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. yıllık olarak 1.560.000 ytl'ye ve 1.327.660 dolar gibi bir rakama tekabül etmektedir. bir devlet görevlisi için ne kadar fazla gözükse de, futbol gibi artık endüstriyel olmanın dibine vurmuş bir olayda, en sikindirik adamlar bile böyle görevler için yıllık minimum 2 milyon dolar alıyorken, fatih terim gibi geçmişi olan bir teknik adam için normal bir maaş tutarıdır. ha şu anki performansıyla hakedip haketmediğini tartışabilirsiniz o ayrı.

bugün bir morinho gelse bu göreve, kafadan 5 milyon dolar ister. belki de daha fazlasını ister ki o da aylık 500.000 ytl civarına geliyor. emekçiyle aradaki fark gittikçe açılıyor, yazıklar olsun.

ekleme: ha ben memnun muyum sporla alakadar kişilerin bu kadar kazanmasından? tabii ki hayır. güzelim sporun mına koyuyorlar para kazanıcaz diye.

ekleme 2: ha sanıyorum yasa geçip de futbol federasyonu bağımsız olunca bu geyiklerin hiçbiri yapılamayacak "devletten bu kadar maaş mı alınır" diye. bu da not olsun.
  2. daha ucuza aynı başarısızlığı yakalayacak tonlarca adam bulunabileceğini de gösteren meblağ.
  3. abes ve uçuk bir rakamdır.

bu ülkenin en tepesinde oturan şahıs bile bu maaşın onda birini kazanamazken milli takım teknik direktörüne ayda 130.000 ytl para verilmesini hayretle karşılıyorum.

ama nede olsa biz millet olarak "en"lere alışığız. dünyadaki en yüksek vergi, dünyadaki en pahalı benzin vs. vs.
  4. serbest piyasa kuralları çerçevesinde değerlendirildiğinde ütopik olan maaş.

arz ve talebe göre piyasanın şekillendiği mevcut koşullarda rekabet gereği birilerinin fatih terime ödediğinden yada ödeyeceğinden fazla olarak ödenen her rakam yüksektir.

fatih terimden fazla yada az ücret alan çok sayıda teknik patron vardır. ama bu rakamları söz konusu koşulları piyasa belirlemiştir ve 3 aşağı 5 yukarı normal rakamlardır. fatih terim deyse bu durum biraz farklıdır. daha önce de örneklerini gördüğümüz gibi milli takım teknik direktörlüğü için federasyon yönetimince ön görülen ücret yerine fatih terim e piyasa daha doğruda kendi piyasası gereği bir ücret belirlemek daha uygun olacaktır.

tüm mesele burada kitlenmektedir. fatih terim in primler dahil aldığı yıllık ücret ne kadardır? terim bu ücreti başka bir takımdan alabilir mi?

x klübün teknik patronunun yada terimden önceki milli takım teknik sorumlularının ücretleri yada terimin daha önceki yıllarında aldığı ücret önemsizdir.

terim in serbest piyasa koşullarındaki ederi şu anda nedir?

terim in piyasası göreve geldiği zamanda neydi? teklif almakta mıydı? aldığı tekliflerin meblağı nedir? teklif getiren takımlar hangileridir?

edit:imla
  5. guus hiddink'in rusya'dan senede 5 milyon euro aldığı düşünüldüğünde kuş misali paradır.

bu para zamanında tigananın yardımcısına verilen paraya neredeyse eş değerdir.

ayrıca bu para 3 istanbul takımının mevcut hocalarına verilen paradan azdır.

yine bu paraya o kadar sorumluluk isteyen bir mevkide bizim kıytırık yerli hocalar dışında birini getirtmek imkansızdır.

(bkz: ali osman renklibay)

(bkz: sakıp özberk)

(bkz: hüseyin kalpar)

(bkz: celal kıbrızlı)
  6. bu maaşı ben alsam bir milyon dolara teknik direktöründen, psikoloğuna şahane bir ekip kurar, takımı başarıdan başarıya koştururum, kalan parayı da yerim. tekliflere açık olduğumu belirtmek için yazıyorum bu giriyi de.
  1. 1