merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 3

farenjit

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #kültür sanat
  1. insanı insanlıktan çıkaran, sürüm sürüm süründüren, boğazı tek darbede kesip atmaya duyulan dayanılmaz isteği körükleyen, sağ gösterip tekme tokat dalan lanet hastalık. sık hastalanmayan bir bünyeniz varsa, insana feleğini şaşırtan olay ayrıca.

boğazda kör testere etkisi yapıp elektrikli testere sesi çıkaran öksürük, ciğerlerde sızlama, alerji ve sinüzitiniz de aynı anda coştuysa öksürüğün kardeşleri şelale burun ve hapşırma, halsizlik, ateş, hayata dair tüm beklentileri yitirip sadece iyileşmek istemek başlıca etkileri. ama sosyal açıdan, nefes almayı engelleyen öksürük krizinden sonra en yorucu olanı, önce en kral dönmeleri sonra da kaşarlanmış telefon sapıklarını kıskandıracak bir ses edinmeniz. boğazdaki iltihap ve tahriş yutkunmayı, sıcak soğuk ekşi tuzlu baharatlı acı her şeyi yemeye engel olduğundan, hasta kişi umutsuzluktan bebek mamasından başka alternatif bulamayacağından endişe etmeye başlıyor. antibiotik, pastil, litrelerce ılık bitki çayı ve benim durumunda rulo rulo kağıt mendille geçirilmeye çalışılıyor.

öksürmediğiniz her an "aha iyileşiyorum" diye düşünmenize sebep olan, öksürmekten uyuyamadıkça "öleyim de bitsin artık nolur" diye yalvartan bir çile çekmektense ilk belirtilerde soluğu acilde almanız tavsiye edilir, antibiotik iğnesi haptan daha etkili oluyormuş. hayata dair tek amacımın becerebildiğim kadar çok ilaç içip kurtulmak olduğu şu dakikalarda çok cazip görünmekte doğrusu.
  2. insana boğazının biraz altında soluk borusunun az üstünde bir fare götü varmış da daimi surette hareket ediyormuş gibi hissetiren, iğrenç şekilde öksürten, halsizliğin allahını yapan bir garip hastalık.
    ben antibiyotik içmem deyip ahkam kesmeyin, bal gibi de içersiniz.
  3. üç gün ilaç içip kafayı bozup daha sonra iki bira atıp iyileştiğim bir hastalık türü.
  4. kendisi ile birlikteliğimiz dün öğle saatlerinde başlamış, oluşturduğu yüksek ateş ile yatakta uykusuz, titreyerek dönmelerimle flash tv de yayınlanan gerçek kesit adlı programın cinnet ya da uyuşturucu koması sahnelerini, dilime dolanmış mustafa topaloğlu şaheseri obama şarkısı ile bana canlı oynatmış yeni sevgilim*. bundan bir buçuk ay önce de düzenli aralıklarla olduğum betanın yerini almıştır sanırım. hayatımın baharında bu üst solunum yollarından çektiklerim hak mı hukuk mudur ? yüksek ateş dışında şu an benim için bir rahatsızlığı yok. boğaz ağrısının feriştahına aşina bir insan olmamdan tevekkeli. (bademciklerimde aynı anda yeşil siyah sarı kırmızı beyaz renklerini görmüş bi insanım)
    kendime ilaç yazabilecek kapasiteye sahip bir insan gibi hissediyorum kendimi uzun zamandır. belki ilerletip ameliyata bile girişebilirim. nitekim tonsilitbeyazı temizlemişliğim ve kendimi iyileştirmişliğim vardır. sabi sübyanlığımdan beri antibiyotik kullanmaktan sıkıldım, sanırım önümüzdeki aylarda bademciklerimle olan birlikteliğimizi sonlandırmak bana farz oldu. artık tıbbi atık konteynerlarında kendileriyle taşak geçerler benden ziyade. sizi siviyooee.
  5. kronik bir hal almasından dolayı yıl içinde boğazımda ufak da olsa bir acı olmayan günlerin sayılı olduğu, insan birazcık bağırmaya, soğuk bişeyler içmeye görsün hemen kendini gösteren hastalık..

soğuk bir bira içilipte ağrı başladığında hastalığın tedavisi için, bir birayla kalınmamalı devam edilmelidir. alkolün verdiği güzellik ile soğuktan kaynaklanan uyuşukluktan maksimum derecede faydalanılmalıdır.
  6. an itibari ile eski sevgilim beta gibi kendi kendime french kiss yapabilmemi sağlamış hastalıktır. ilk 2 günü dayak yemiş gibi yatırır kafanı kaldıramazsın sonra pıt diye geçer dedi doktor bey. hadi inşallah, gelişmeleri aktaracağım.
  7. lanet bir hastalık. kuru öksürük şeklinde kendini hissettiriyor. boğazlar sikilene kadar öksürüyorsun. sikilme işlemi bittikten sonra çektirme işlemi başlıyor. geberene kadar hastalık çektiriyor. kendinize bakmadığınız takdirde 1 hafta yataktan, 3 hafta da odadan çıkamazsınız. deneme yanılma tescili vardır. c vitamini bol bol kullanılmalıdır. soğuktan uzak durulmalıdır.

bunları söylüyorum ama hiçbiri olmıcak eminim. bunu diyen ben yapmadım ve 2. defa faranjiti çekmeye başladım. boğaz moğaz kalmadı. sigara zaten dumandan ibaret. zoraki, hiçbir tad almadan içiyorsunuz ve başkasının dumanı feci rahatsız ediyor. bir öksürmeye başladğınızda gerisi geliyor. bir anda uykudan uyanıp öksürmeye başladığınızda oluyor. allah şifa versin. amin.
  8. her kim ki birine beddua etmek isterse "öl" demesin; "farenjit ol" desin. zira ölse bundan iyidir. hem ölse bedduanız tuttuğu için siz de üzülür vicdan azabı çekersiniz; ama farenjit olsa öksürmekten karnına hatta kaburgalarına ağrılar girer, uykular haram olur, boğazı ziyadesiyle ağrıdığından ve acıdığından bir şey yiyip içemez, aniden titrer donar ama ateşi vardır, aniden kan ter içinde kalır, başı zonklamak suretiyle ağrır... ölmez ama ölümü gözüyle görür.

cumartesi günü acile gidecek kadar farenjitim... şaka bir yana ben de bütün farenjit hastaları gibi aynı iyi dileği dileyeyim; allah düşmanıma vermesin...
  1. 3