1. önceleri mümkün olmayan ama artan tepkilerden dolayı artık zor da olsa mümkün olan hede.

şöyle ki facebook önceleri hesabınızı deactive etmenize olanak tanıyordu. böylece aramalarda listelenmiyordunuz. hiçkimse hesabınıza ulaşamıyordu ama kişisel bilgileriniz facebook veritabanında duruyordu. oysa siz bilgilerinizin komple geri dönüşü olmadan silinmesini istiyorsunuz. işte artık bunu yapabiliyorsunuz ama birazcık ıkınarak.

öncelikle yardım sayfalarına "delete account" yazarak ilgili yazıyı bulmanız gerekiyor. akabinde orada hesabınızı silmeniz için buraya tıklayın şeklinde bir link göreceksiniz. oraya tıkladığınız vakit henüz maceraya yeni atılmışsınız demektir. mail kutunuza hakikaten böyle bir çılgınlık yapıp yapmayacağınızdan emin olmaları için mail geliyor. ben an itibariyle üçüncüsünü aldım ama hala onları ikna edebilmiş değilim. hesabımı silmek istemedikleri, koruyup kollamak istedikleri her hallerinden belli. ama azmederseniz siz de facebook hesabınızı silebilirsiniz. hatta iyi bir çocuk olursanız şirinleri bile görebilirsiniz.
  2. zor bir iştir. deactive account zokasını yemeyip close account olayına girdikten sonra azmedip gelen her maile "ı want to permanently delete my account. help it please." şeklinde cevap yazarsanız ertesi gün sanal hayatınız resetlenmişçesine bir güne uyanabilrsiniz.
    privacy, limited profil vs vs gibi önerilerini dikkate almayın ısrarla yukarıdaki cümleyle cevap verin maillerine.

(bkz: facebooku kapatmanın dayanılmaz hafifliği)
  3. yiğit özgür hocanın da vurguladığı gibi "facebook da fotoğraf albümünü silen gençlerin dramı" şeklinde bir benzetme yapılabilir.ama hesabını tamamen kaldırmak marifet isteyen ve haz verici bir durum olarak algılanabilir.
  4. çok uzun günler yılmadan usanmadan kastırırsanız elbet sonunda gerçekleştirebileceğiniz eylemdir. az biraz ingilizceniz varsa karşınızdaki görünmez kahramanınız ile hoş bir sohbete başlayabilirsiniz. genelde bir gün arayla attığınız maillere cevap veriyorlar ve sizden türlü şeyler istiyorlar. en sonunda ise hep aynı şeyi diyorlar. "please let me know if you have any other questions."

işte bu güveni alan yurdum genci için artık sınır yoktur. vay kanka bizim bi hesap işi vardı noldu hep erteliyosun ama kaptan muck şeklinde yılışık diyaloglara girebilirsiniz. ama tavsiyem küfür etmemeniz, ben denemedim ama geleceğiniz karşınızdaki insanın elinde olduğu için onu sinirlendirmemekte fayda var. daha çok "please delete my account, i'm still on your list..." şeklide sonu üç nokta ile biten imalı mailler attım, işe yaradı. sizden türlü bilgiler isteyebilirler. yılmayın, hep aynı şeyi söyleyin. delete my profile page. elbet bir gün hesabınız silindi, mutlu musunuz şeklinde bir mail alacaksınız. inanmayın, arkadaşlarınıza check ettirin. eminim hala listelenmektesinizdir. bunun için sabredin, son aşamaya geldik. hala aynı maili atmaya devam ediyoruz. bu sefer mühim olan karşınızdaki insana derdinizi etkileyici bir biçimde anlatabilmek. ha bu arada bu aşamada iseniz mail hesabınız ve şifreniz ile giriş yapamadığınız bilmelisiniz.

bu sefer de "i can't log in but i'm still on my friend's list." şeklinde mailler atın. karşınızdaki kişi birkaç kere sizi sildiklerini, mail hesabınızın artık veritabanlarında olmadığını ve sürekli mail atarak onları taciz etmemeniz gerektiğini söyleyip duracaktır. aldırmayın. arkadaşlarımın listesinden de silin, gompile silin deyin. en sonunda pes edecektir. facebook'u bile yenebilirsiniz. şirinleri görmekten zor olsa da yapabilirsiniz.
  5. zor bir iştir.facebook türkçeye çevrilmediyse ve ingilizcede kıtlık yaşıyorsanız yardım almanız gerekir.arama motorlarından yardım alıp anca yaptığım işdir kendisi
  6. 4 aya yakın süredir kendisini deactive olarak bekletmekteydim.külliyen silmenin yolunu birkaç gün önce öğrenmiş olmamla birlikte derhal hesabımı silmek için log in oldum.üzerime düşen silme işlemlerini yerine getirip beklemeye koyuldum.bu bekleme sürecinde 4 ayın acısını çıkarırcasına facebook sayfalarında at koşturdum.özlemişim kendisini, sidikli ilkokul arkadaşlıklarını, yanık olduğum liseli kızı, abuk facebook gruplarını.2 gün sonra bu sabah hesabımın küllen silindiğine dair mesaj aldım facebooktan.şu an içime bir acı oturdu.koskoca bir devir bitti.facebook arenasına veda ettim.kolay olmadı ama arkadaşlar alışırsın dediler.bu süreç içerisinde kendimi kırlara vurup, kuruyemiş yiyeceğim.aklıma geldikçede çıkarıp bir missbon yiyeceğim.kolay olmuyor bir anda silip atmak.
    velhasıl hesap silmek kolay gibi görünsede bünyede bıraktığı etki kolay silinmeyebilir.
    lan halbuki 80lerin sonunda 90ların başında çocuk olmak, bu gruba üye olacak 100000 kişi bulabilmek çok güzeldi...
  7. facebook hesabını silmek isteyenlere tavsiyeler şeklinde yeni bir başlık açarak sözlüğü kirletmek istemediğimden bu başlıkta vermek istediğim tavsiyeler bütünüdür.

*facebook hesabınızı silmeden önce iyi düşünün. bazı yakın olduğunu sandığınız kişiler olayı kişisel boyuta taşıyabiliyorlar.
    *facebook'a güvenmeyin. öncelikle herşeyinizi siz silin. mail adresinizi, adınız vs değiştirin. tüm fotoğraflarınızı silin. tüm uygulamaları iptal edin. hakkikaten pimpirikli biriyseniz arkadaşlarınızdan sizin olduğunuz fotoları, en azından sizin taglarınızı kaldırmalarını rica edin.
    *yaptığınız yorum, duvar yazısı vs. duruyorsa ve bunlar sizin için problem teşkil ediyorsa gitmeden önce siliverin.
    *onlarca arkadaşınız arasında irtibatı kopartmak istemediğiniz bir tanesi bile bulunuyorsa bir şekilde bağlantı adresi ayarlayın. yeni sosyalleşme platformunuz hangisiyse, telefon, msn alış verişinde bulunun. sonra başınız ağrımasın.
    *her türlü hazırlığı yaptınız, gözleriniz dolu dolu oldu, mausunuz gitmek istemiyor o butona (hangi buton?). kararınız kesinse gözünüzü kapatın. sonra açın, ilgili butonu bulup tıklayın.
    *galiba bu işler butonla olmuyordu. benim zamanımda mail atıyorduk facebook'a.

kendinizi iyi birşey yaptığınıza dair avutabilirsiniz. bilinç altınızı kontrol etmeyi öğrenin*. facebook'suz hayat bir başka güzel.