merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

facebook a saçları açık fotoğraf koyan türbanlı

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #din
  1. ailesi tarafından baskı altına alınmış, özgürlük arayışındaki türbanlı kızdır. üstüne çok fazla gidilmemelidir çünkü türbanlı olmayı o seçmemiştir. zaten o seçse idi türbanlı olmanın gereklerini de bilir ve uygulardı.

ben bir erkek olarak halamdan gördüm türbanlı olmanın ne demek olduğunu. bunun bir inanış, bir yaşam biçimi ve tercih meselesi olduğunu. kendisi kot pantolonda giymez, giyse bile mutlaka pardesüsünü eksik etmez. derdi dışarısı idi, yakın akraba erkeklerinin yanında daha rahat ve kesinlikle temastan kaçınmayan birisidir. öğrenmendir kendisi, okula giderken çıkarmak zorundadır ancak saçları hep toplu kalmıştır. böyle bir insanın türbanının işi gereği çıkartılıyor olmasına da karşıyım ama neyse.. o başka konu.

türbanın gereklerini böyle görmüş birisi olarak büyük bir çoğunluğu düşürdüğü gibi beni de mini giyen, dekolte giyinen, bira içen türbanlı kızlar hayrete düşürür. zaten kendileri hakkında da çok konuşulur, yazılır, çizilir.

bunlar bir yana son gördüğüm ve duyduğum iki örnekte facebook'da saçları açık fotoğraf yayınlayan türbanlı kızlar. kendilerine sorulacak bin bir soru, üzerilerine gidilecek çeşit çeşit argüman bulunabilir ama art niyetlilik olmaz mı bu? onlar bilmiyor mu gerçekten normal hayatlarında türbanlı iken facebook'a saçları açık fotoğraf koymamaları gerektiğini?

biliyorlar.. ama özgürlük alanlarının internet olabileceğini de biliyorlar.

geçenlerde sarışın bir hatunla geziyorum (havamı da yaparım) bana yurttaki arkadaşlarından bahsetti. oda arkadaşlarının da hepsi sarışınmış. devam ederken birisinin türbanlı olduğundan bahsetti. bunun üzerine bende ''türbanlıysa niye saçlarını boyatıyor ki?'' diye sordum. arkadaşıyla dalga geçtiğim kanısına vararak ve korumak içgüdüsü ile ''niye boyatmasın'' dedi ama devamını getiremedi ''onun saçları benimkinden daha koyu.'' diye devam edip fotoğraflarını facebbok'a koyduğundan bahsetti.

o kadar olağan bir şeymiş gibi anlatıyor ki tepki versem mi ona da karar veremiyorum. sonunda ''yahu, türbanlı birisi nasıl saçları açık resmini facebook'a koyar ya?'' dedim anında açıklama geldi ''ya kızın özgür olabildiği tek yer orası işte anlasana. kendisi de diyor zaten. herkesin senin benim gibi aileleri yok ki. rahat mı bırakıyorlar zannediyorsun..''

haklı, çok haklı. aslında bira içen, mini giyen, dekolte giyinen türbanlı kızlarında arayışları tam olarak özgürlük. ailelerinin zorladıkları ile sosyal hayatta var olma savaşı veriyorlar.

he birde şu var, bu kadar baskı altında olmasalar belki normalde mini etek giyecek kızlar bile değillerdir..