1. elektronik cihazların bir kısmında makineyi ilk alındığı haldeki ayarlarına döndüren herşeyi silip atma fonksiyonudur..
  2. fabrikada nasıl bir ayar çekildiğine şaşım şaşım susuz kalmış yayın balığı gibi şaşırdığım olaydır.
  3. bir zamanlar radyo n101'de cumartesi öğlenden sonra yayınlanan sıkı bir programın adıydı.
    ayrıca daralan ruhu temizlemek için bire bir komuttur. (bkz: format c)
  4. cihazın fabrika çıkışındaki default ayarlarına dönmesini sağlamak için kullanılan seçenek.

cihazın orasını burasını kurcalayıp, değiştirmeyin denilen ayarlarını inadına değiştirip aletin artık çalışmamasına sebep olduğunuzda kullanılması tavsiye edilir.

(bkz: reset)
  5. insanlar için de kesinlikle olması gerektiğini düşündüğüm komut. tamam makina değiliz ama bu acımasız hayatta insan zaman zaman kendisine format atıp tüm düşüncelerini, yaşadıklarını, acılarını silmek istiyor...
  6. bu nasıl oluyo lan deyip basıldığında saatlerce uğraşıpta nota nota yazılmış olan melodileri kaybetmeniz an meselesidir.fabrika ayarlarına dönmek adsl modemlerde ayda bilemedin iki ayda bir olmak kaydıyla mantıklıdır.fabrika ayarlarına geri dönüp modemi tekrar kurmak performansa olumlu yansır.
  7. "insanlar için de olsun" fikri çok dile getirildi biliyorum, ancak hep "hayata beyaz bir sayfa açmak" anlamında dile getirildi. benim farklı bir dileğim var fabrika ayarları ile ilgili. insanlar şekil yapıyorlar ya kendilerine, saçtı, makyajdı, sakaldı, küpeydi. işte bunları yok edecek, insanı şekil şemal olarak fabrika ayarlarına döndürecek bir süper gücüm olsun istiyorum. özellikle istiklal caddesi'nde yürürken bu isteğim kabarıyor.

herhangi bir özel şekilden bahsetmiyorum; metalcisinden tikisine, iş kadınından alternosuna, emosundan türbanlısına her türden insanın her türden görünüm ayarını ortadan kaldırabilecek bir şey bu. seçtiğin bir kadında birden alınan bütün kaşların, bıyıkların çıktığını; saçların boyasız ve fönsüz haline döndüğünü; takılarla birlikte makyajın da yokolduğunu düşün. ya da çatı kafalı (böyle bir model var adını bilemiyorum) bir erkekte jölenin eridiğini ve saçların şeklini kaybedip hayatında hiç kestirmemiş gibi uzadığını; özenle şekillendirilmiş sakalların ve ortası alınmış kaşların doğal haline fışkırdığını. dövmelerin buharlaştığını, dişlerin doğadaki haline döndüğünü. kılık kıyafeti de tamamen uçurduğunu hayal ediyorum, kişinin bütün defolarıyla çırılçıplak ortada kaldığını. evet gerçekten hayal ediyorum bunları otobüste minibüste, insanları kafamda fabrika ayarlarına döndürüyorum. ha öyle mesaj kaygısı da yok bak, "taktığımız maskeler..." falan değil, sadece merak ediyorum. fabrika ayarlarından fazla uzaklaşan kişilerin harcadığı zamana ve beyin gücüne üzülüyorum sadece, içten içe, kendimce.

belli bir dereceye kadar da olsa askerde bu oluyor aşağı yukarı erkeklerde. sırf bu yüzden bile çok ilginç bir husus askere gitme işi. "yeter şekil yaptığın, gel soluklan biraz" diyor adamlar.