• görseller

  • faşizme karşı bacak omuza
  • faşizme karşı bacak omuza
  • faşizme karşı bacak omuza
  • faşizme karşı bacak omuza
 1. yarattığı çağrışımdan dolayı faşizmi beceriyoruz anlamına geldiğini zannedilebilecek slogan. naçizane şahsımın da öyle zannettiği ve cinsiyetçi bulduğum slogandı kendisi. faşizme karşı aşk diyorlarmış meğerse.
 2. "faşizme karşı aşk" şiarını ayrıca tartışmaya açmasak bile, tartışmayı onların sınırından tutarak anlamlandırmaya çalışsak bile gayet garip bulduğum slogan(ımsı).

  bence hem faşizme karşı verilen güncel mücadelenin, hem de devrimcilerin tarihi deneyimlerle sayısız kez kanıtlanmış tok ve militan tutumlarının ve söylemlerinin yanında anarşizan değil, tersine liberal bir söylemmiş gibi duruyor.

  faşizm olgusunun niteliğini ve içeriğini de karartıyor, içini boşaltıyor.

  nitekim bu olgudur beyazıt katliamını, sivas'ı, 80 darbesini, gözaltı soruşturma ve tutuklama terörünü yaratan.

  onca gencecik filizlerdir ki sökülüp atılmışlardır topraklarından... köklerinden onlarca filiz vermişlerdir elbet ama onca can yitirilmiştir işte yine de faşizm karşısında.

  bence arkadaşlar liberal söylemlerini bir tarafa bırakıp; düzen ve devrim tercihleri arasında sıkışmayı bir tarafa bırakıp ya bireysel kurtuluşlarına yönelmeliler hiç bedel ödemeden (faşizm gelip o bacakları kırabilir nitekim), ya da toplumsal daha doğrusu sınıfsal kurtuluş yolunda kendilerini tümüyle devrime adasınlar.

  nitekim böyle iki arada bir derede duruş, kitleler nezdinde yanıltıcı olmak dışında hiçbir sonuç doğurmuyor, doğuramaz. vicdani mastürbasyon dışında tabi. o da bireysel bir iç rahatlığı doğurduğuna göre... benim önerime dönüyoruz işte burdan.