merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

eylemcilere öğlen namazı kaç rekattır diye sormak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. allah'tan cuma vakti değilmiş yoksa cemaatin en az yarısı içeri alınırdı.
    polis - cuma namazı kaç rekat?
    adam - ee, iki , yok altı mıydı , hayır hayır on altıya kadar yolu var.
    polis - alın bunu.
  2. öncelikle tanım yapalım, polisin kendince eylemcileri ayırma tekniğidir. lakin şöyle de bir durum var, van gibi özellikle şafii'lerin çokça bulunduğu yerlerde, öğlen namazının sünnetler atlanıp 4 rekat kılınabilir. bazı şafii din alimlerine göre de, namaz sünnetler atlanıp sadece farz (ve vitir) olarak da kılınır. ama polisin ve gösterici çocuğun da o sırada aklına geldi mi bilinmez *

edit: bir kaç arkadaş, şafiliğin de sünnet'i esas alan mezheplerden biri olduğunu ve bu tarz bir yaklaşımın olmaması gerektiğini söylüyorlar. esasında haklılar da.. benim anlatımımda bir hata olmuş, şöyle ki: şafilik mezhebinde, eğer üzerinde namaz borcu olan kişiler varsa (farz namazlar için) o kişilerin sünnetlerini kılmalarından ziyade, o kazalarını tamamlayıp, daha sonra sünnetlere geçmesi tembihleniyor (el-mezahibül-erbaa, 1:492) bir nevi önce farzları hallet, sünnetler sona kalabilir durumu da var.
  3. akşam akşam kopmamı sağlayan sorudur. polisin sorunun cevabını aldıktan sonraki davranışları da süperdir. "4 rekat, alın, alın bunu içeriye, sakin sakin alın arkadaşı içeriye"
  4. totaliter rejimlerde görülen fişleme denilen şey gibi geldi bana bu durum, ama bilemem tabi haşmetli imamın ordusuna bok atmak da istemem!
  5. sınav sorusu çalıp bir yerlere gelmiş şakirt aklının yaratıcılığına örnektir.
    bu salak soruyu yanıtlayamayıp kodese tıkılan ahmaklara ise hiç bi' şiy demiyorum.
    şimdi söylüyorum ey cemaat, işi yarım bırakıp kaçmak niyetindeyseniz bari üç kuruşluk b planı yapın.
    alın size öneri;
    toplanacanız ve alla ekber, alla ekber diyceniz. aman, devamında yatta geber demeyesiniz.
    akıllarını başlarından alırsınız şakirt ordusunun.
    ama önce kordine olunacak ki, neyse...
  1. 1