1. ey büt-i nev eda
  olmuşam müptela
  âşıkım ben sana
  iltifat et bana
  âşıkam ben sana

  gördüğümden beri
  olmuşam serseri
  bendenem ey peri
  iltifat et bana
  âşıkam ben sana

  hasılı bunca dem
  ben senin bendenem
  gel gel ey gonca fem
  iltifat et bana
  âşıkam ben sana

  dede efendi şaheseri. 1800'lü yıllarda yaşamış bu adam. o zamanki müzikal anlayış ile bugünkü arasında gezintiye çıkıyorum; aklım, gönlüm geriye doğru gidiyor baktıkça bugünkülere. dinleyiniz efendim.
  bilhassa ercan ırmak'ın davet'ine icabet ediniz.
 2. güftesi enderuni vasfi bey'e ait olan güzel şarkıdır. kimi kaynaklarda hicaz -yürük semai olarak geçer, aslen yine hicaz ailesi makamlarından biri olan uzzal makamındandır şarkımız. "aşıkım ben sana iltifat et bana" kısmından sonra gelen "yaaar yaaar yaaaaaaaaar yaaaaaaar" nidaları unutulmamalıdır. ayrıca geçmişteki tsm bestelerine bakılacak olursa günümüzde tsm adı altında yapılanların gerçekte tsm ile yakından uzaktan alakası olmadığı anlaşılacaktır.
 3. icrası ciddi anlamda çok zordur, diğer bir deyişle bu şarkıyı söyleyip dinleyiciyi etkilemek her baba yiğidin harcı değildir, nev'i eskiden beri severim, bu şarkıyı ondan dinleyince bir daha sevdim, türk müsikisinin gurur duyabileceği nadide bir eser.
 4. şu şarkıyı güzel söyleyen insan karşısında düşmeyecek dip yoktur. sırf sözlerini okumak bile ihya ederken fevkalade bir yorumunu duymak şavk vurdurur yüzünüze.
 5. ey yeni bir heykel(put) kadar güzel edalı kız
  müptelan olmuşum
  aşıkım ben sana, iltifat et bana

  gördüğümden beri, olmuşum serseri
  kölenim ey peri, iltifat et bana

  hasılı bunca zaman, ben senin kölenim
  gel ey dudakları gonca güzel, iltifat et bana.


  çevirisidir denebilir