1. garipsenmemesi gereken bir durumdur.

  insan doğasında tek eşlilik diye bir şey yoktur. tek eşli olmak sadece toplumun, dinlerin dayatmasıdır. evlenen insan hadi diyelim 7 sene eşine sadık kaldı. ama ölene kadar da aynı çorba içilmez ki. bir renk, bir değişiklik olmalı.

  kınanmamalıdır.
 2. kınanmalıdır.

  insanın doğasında tek eşlilik vardır ya da yoktur. eğer varsa evleneceğiniz insanı iyi seçin; eğer yoksa evleneceğiniz insanı iyi seçin ki başkasına aşık olduğunuzda o da başkasına aşık olmayı bilsin ve o da kalkıp gitsin.
 3. aşık olmak ya da olmamak insanın elinde değildir (en azından benim değil). bu yüzden evli birinin aşık olmasını kınanacak bir davranış olarak nitelendiremem bu aşkı hiçbir şeklide dışa vurmadığı, yanlış olduğunu ve unutması, uzaklaşması gerektiğini düşündüğü sürece.
  ama bu aşk doğrultusunda harekete geçerse işler değişir, şerefsiz tabir ettiğimiz insan modeli ortaya çıkar.
 4. eğer bunu yapan bir erkekse gayet doğaldır.. başkasına değil başkalarına da aşık olabilir.. oynaşacak yer yoksa eve bile getirebilir.. hatta eşiyle aynı evde yaşatma şansı bile vardır.. toplum kaldırır bunu doğal karşılar.. sırtını bile sıvazlar..

  bunu yapan kadınsa; orospudur.. herkesin gözünde ''aşık'' değil, vericidir.. enselenmemek için ekstra çaba sarf etmesi gerekir.. başkalarının düşünceleri, bakışları karşısında ezilmesi şarttır.. aşkını bile doyasıya yaşayamayandır.............
 5. evlenip, imza atmak artık başkasına aşık olmayacam sözleşmesi yapmak değildir.
  aşkın ne zaman geleceğini asla kestiremezsiniz.
  ha ama şöyle başkasına aşık olup, yine de eşinizi aldatmazsınız, liseli platonikler gibi aşkınızı içinizde yaşarsınız.
 6. normal bir davranıştır.insan sırf evli olduğu için başkasına bakamaz,hoşlanamaz diye bir kural yoktur.yaparsın ama bu boyut sınırlarını aşmadığı sürece tehlikesizdir,fakat sonucunda vahim durumlarında yaşandığı olmuştur.bir de başka birine aşık olan birinin eşine olan sevgisinden de şüphe ederim.demek ki ortada güçlü bir sevgi bulunmuyor ki başka kişilere dikkat çekilip,onlara yöneliniyor.
 7. bekara karı boşamak kolaydır.

  aşkın ne zaman nerede karşınıza çıkacağını asla kestiremezsiniz. bu kesinlikle doğru bir önerme fakat aşkın gideceği yönü kestiremediğinizi düşündüğünüzde ve haklı olduğunuzu savunduğunuzda sadece şunu düşünün isterim;

  sizin aşık olma hakkınız varsa eşinizin de vardır. bir gün karşınıza çıkıp "ben bir başkasına aşığım" deseydi ne hissederdiniz?