• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. duygular insanlarla birlikte büyür ve kaçınılmaz olarak değişirler. evlenmiş bir adamın/kadının evlendiği kişiden bir başkasına aşık olması mümkündür, doğaldır.

doğrularımız insanın tabiatına ters düşemez. o zaman bunlar doğrular değil, toplumsal ahlak adı altında diretilen sapkınlıklar ve bağnazlıklar olur.

hayatımız boyunca kaç kişiye ilişkin duygularımız değişti, bir düşünelim; anne ve babalarımıza, kardeşlerimize, sevgililerimize, arkadaşlarımıza, akrabalarımıza, ve elbette (içimizde evli olanlar için) eşlerimize...

duygular devinim içindedir. insanlar son ana dek kendilerinden, ruhlarından, akıllarından ve hepsinin uzantısı olan duygularından vazgeçemez ve onları bastıramazlar.

bunu karaktersizlik, onursuzluk (vs) olarak tanımlamayı anlamakta güçlük çekmekteyim. insana insan olduğu için kızılır mı? yemek yediği veya güldüğü için, yaralandığında kanadığı için (eğer izlediğimiz ucuz bir twilight filmi değilse), üşüdüğü veya uykusu geldiği için? duygularımız da bizim doğal parçalarımızdır. onun için insan 40 senelik evli olsa dahi bir başkasına aşık olabilir.
  2. evli olmayanların ahlak kumkuması kesildiği ve yükü taşıyanın yükün altında ezildiği durumdur. adamı, kadını bilmem insan aşık olur arkadaş, eğer olamıyorsa bir sorunu var demektir.

basit bir market sırasında bile sıraya geçmekten imtina edenlerin, insanların arkasından dedikodu yapanların, üç kuruş para için her türlü değerini satanların,bilgisayarda oyun oynarken bile hile yapmayı düşünenlerin, kendinden zayıfları ezmek için fırsat kollayanların, din korkusundan bahsedip kul hakkı yiyenlerin, yalancıların, riyakarların, adilerin, şerefsizlerin, hırsızların, sapıkların, tembellerin, aylakların, asalakların, sosyal paylaşım sitelerinde oldukları gibi değil olmak istedikleri gibi sanal statü yaratanların, her türlü ahlaksızlıkları hiç çekinmeden yapanların sırf bekarlar diye doya doya aşık olma özgürlükleri varsa!!! evli olan insanlar da bal gibi aşık olur.

ahlakçılık oynayarak da buna engel olamazsınız.
  3. olmaması gereken durumdur..ama olabilir de..
    adam karısına aşık değilse her an herkese aşık olabilir..
    karısına aşık değilse neden karısıdır orası tartışılır..öyle ki karısını sevmeyen birçok erkek vardır..
    bu tür erkekler sözde karısına saygı duyar ama sevgiyi dışarıda arar..dediğimiz gibi nedendir bilinmez..

kişinin kendi karaktersizliği diyelim..
  4. eşimi seviyorum ona aşık olduım ve evlendim ama şimdi başka birine de aşık oldum ama eşimi halen seviyorum nasıl olacak şimdi