• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. özellikle de okulu bitirip işe girmiş, hatta işe girmesinden 1-2 sene geçmiş dişi kişiler "okul ne zaman bitiyor?" sorusu yerine yavaş yavaş, "birileri var mı?", "ne zaman bir yuva kuracaksın" gibi sorularla bunaltılmaya başlanırlar.

yaş 25+ olması itibariyle sayaç 30'a yakınsadıkça sorunun sorulma sıklığı, yapılan imalar, hatta "bilmemkimin de oğlu varmış" şeklinde çöpçatanlık denemeleri, hatta neredeyse ısrarcı tacizler giderek artar.

kimi koşulları uydurup bu işe girişirken, kimi de herkes evleniyor ben masada diğerlerini izleyen ayşen gruda gibi kaldım diye hayıflanıyor. kimi ise uygun süjeyi bulmasına karşın çaktırmadan bu teklifi en kısa zamanda almak için çeşitli girişimlerde bulunuyor.

evliliğe uygun birini bulduktan sonra süjeyi korkutmadan evlilik kavramına yakınlaştırma metodları gözlemlediğim kadarıyla bunlar:
    - sosyal platformlarda dağıtmalı ya da zamanında ilgi çeksin hayran toplasın maksadıyla yüklenmiş fotoların silinmesi, kültür gezileri ılımlı yüz ifadelerinin olduğu daha "hanım" fotolar kullanmak
    - "hırt" diye tabir edilen arkadaşların listelerinden, fotoğraf albümlerinden çıkmak
    - çok iyi yemek yaptığını vurgulayarak, hele durum müsaitse süjeyi çeşitli yemeklerle sürekli beslemek
    - süjenin evine müdahale girişimleri, düzenlemeye yardımcı olma, dekorasyon desteği
    - eski ilişkileri, hataları vs yok sayıp çevredeki diğer "arıza" kişilere aşkın yüceliği ve önemi hakkında söylevler çekip, daha doğru ve seviyeli bir hayata insanları convert etme girişimi
    - bayan kutluay* sendromu diye adlandırdığım bu durumda, biz seviyeli bir ilişki yaşıyoruz diyerek diğer "seviyesiz" eski dostları bu ilişkinin dışında tutmak, eski samimiyeti azaltmak, potansiyel tehlike olabilecek kız arkadaşları uzaklaştırmak
    - eskiden sosyal platformlarda sıkça görülmek istenir ve arkadaşlardan bunun için yardım istenirken, şimdi aynı durum olduğunda kişilere sitem etme, resim ve bilgileri kaldırtma talebi
    - çocukları ne kadar çok sevdiğini belli etme vurgusu, yolda geçen çocuklara, süjenin yeğenine bir şeyine aşırı sevgi gösterileri. kendi akraban küçük çocukla sevimli pozlar çektirip herkese göstermek.
    - finansal konulara hakimiyet vurgusu.
    - evlenmemiş, hareketli hayat yaşayanları inceden acıma taklidi yaparak eleştirip altmetinde kendi ilişkisini yüceltmek
    - çaktırmadan gelecekle ilgili planları laf arasına sıkıştırmak

özetle bakarsak tüm bu hareketlerin temelinde ne kadar anaç, evi çekip çeviren, hanım hanımcık ve sorumluluk sahibi bir birey olduğunu ve evlenmeye ne kadar uygun olduğunu vurgulamak var. ve sayaç 30'a yaklaştıkça bu tripler iyice artıyor.

isteyen evlensin, isteyen evlenmesin ama bir şey için bu kadar kasılır mı bilemiyorum. içinden de geliyor olabilir. ama bu tür tripleri ipek ongun'un serra noyan'ına benzetiyorum zaman zaman. bu ablalar da tıpkı ipek ongun gibi kendileri gibi olmayanları eleştirip kendilerini yüceltme gayesi içinde oluyor.

şahsen evliliğe karşı hiç değilim, evlilik ıyk muhabbeti de yapmayacağım yani. evliliği reddedip karizma olmak sektörüne de prim verdiğim yok. son söz ebeveynlere, hakikaten bu kadar sık boğaz etmeyin insanı ya, düğünlerde resmen "daha değil", "henüz değil", "vakti gelince", "inşallah" yazan kartlarla gezmek zorunda kalacağım nerdeyse.
  2. bir kadının anne olma yaşının bir aralığı olduğunu, ama bir erkeğin böyle bir sınırlaması olmadığının farkında olan kadındır.
  3. evlenmek istemeyen kadın yoktur. küçüklüğümüzden itibaren beynimiz buna kodlanmıştır. okulu bitirip münasip bir koca bulup evlenip aile kurmak. genel geçer bir kuraldır. istemiyorum diyen kadın bile aslında bunu istiyordur fakat evlenememe korkusunu içinde barındırdığından bunu kendine ve çevresine itiraf edemez. evlenmek istemiyorum diyerek kendini bu kuralın dışında tutmaya çalışsa da için için evlenmek ister. malesef ki bir kadının evlenebilme yaşı doğurganlığı ile orantılıdır. günümüzde ki vahim tabloya bakılırsa, 10-20 sene sonra evde kalmış kızların sayısında ciddi bir artış olacağı kesindir.
  4. belki de evdeki abi , baba gibi imparatorlardan kurtulmak istiyorken daha zalim bir imparator olan kocanın eline düşecek olan kadındır.