merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • videolar

1. 1

eski sevgiliyi facebook tan silmek

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #ilişkiler
  1. hayatımızın anlamının anlık iletilere döndüğünün kanıtı.

-sildim seni.
    -ne zaman daha şimdi ayrıldık.
    -telefon denen bir şey var herhalde.(kanımca 80'leri tv, 90 ları bil, 2000'leri de telefonlar mahvetti)
    -face'ten de mi?(sanki askerlik arkadaşı facebook, face diyince ilk adını söylemiş gibi oluyor, daha bir bizden, bana yakın havası yaratıyor)
    -twitter'dan da sildim.
    -twitlemeyecek misin beni yani artık.(sanki sevişemeyecek, çükünü kesmişler gibi anırmalar...)
    -ivit.( bu da tv dizilerine gönderme olsun, tek giride tüm iletişim aletlerine taş atayım)
  2. eski sevgiliyi facebooktan silmek,ona acı çektirme anlamında doğru bir adımdır. eski sevgili, sizden haber alamadıkça meraktan, kıskançlıktan, öfkeden kıvranacaktır. sevgili, "eski" sıfatını kondurmuşsa kendine eğer ona her türlü eziyet evladır.
  3. -facebook neden bu kadar hayat merkezindedir.facebooktan silinince hayattandamı siliniyor.sen silersin meraktan arkadaşından bakarsın falan..facebookta ekli olmasada görüştüğümüz arkadaşımız yok mu?tabi birde erkek arkadaşın kız arkadaşın sildirdiği arkadaşlar....vs
  4. çok önemlidir. hatta o kadar önemlidir ki ayrıldıktan sonra 3 dakika içinde bile gerçekleşebilir. şok olursunuz.
  5. mantıklı hareket.
    istediği kadar ilişkinin bitmesi gerektiğinde hemfikir olsun taraflar, yine de eski sevgilinin durumunda bir "ilişkisi var" ifadesi can yakar. evet, onunla bir şey istenmiyordur belki artık, denense bile olmayacaktır, kafa nettir bu konuda belki ama yine de her şeyin ötesinde bencil bir varlık işte insan. kendisi ilişki sonrası yeniden mutluluğu bulamamış, tek tabanca takılıyorken onun bir başkasıyla mutlu olduğunu bildiren bu gibi bir haber "al işte o da gitti, herkes teker teker mutlu oluyor, bi ben kaldım" etkisi yaratır muhtemelen. ya da başkalarıyla eğlenirken çekilmiş fotoğraflar gibi şeyler görüldüğünde içi burkulur insanın.
    onun için en temizi birbirinin aşk meşk mevzularında ne yaptığına bu kadar yakın olmamak için silmektir.
  6. hayatında yeni birisi yoksa senin bileceğin iş ama bi başkasıyla berabersen onun kararlarını da göz önünde bulundurarak vermen gereken karardır. ona hiçbir şey sormadan kendi kendine "ama iyi ayrıldık", " arkadaş kalıcaz ki başarabiliyoruz bunu" bahaneleri yersiz ve de gereksizdir. bir gün pat diye bi şey yazıverir o anki ilişkini sikip atar.

hem eski sevgilinin listede olmasının anlamı nedir ki? dürtecek misiniz birbirinizi? ya da şimdiki sevgilinle bi video yorumu yaparken araya girip yorum mu yazacak "ehuah aynı biz de böyleydik" diye.

genişliğin anlamı yok, hayatında biri varsa eskilerden rahasız olacaktır. olmuyosa da ne bokunuz varsa yiyin, sizin genişliğiniz yüzünden olan bizim ilişkilerimize oluyor.

yine sinirlendim.
  7. zor bir durumdur aslında.
    iki medeni insanız biz zart zurt ayakları çoğu zaman sökmez ayrılıklarda, eğri oturup doğru konuşmak lazım. bu çift , eski çift , ister uzun ister kısa bir birliktelikten çıkmış olsunlar (kime göre neye göre uzun/kısa dediğinizi duyar gibiyim), teknolojiyle alakalı olan bu tip meseleler hep yanlış anlaşılmaya mahkumdur.

şimdi burada "kişiler uzun süreden beri birlikteyse hesaplarında çok fotoğraf olur, anı olur zart olur zurt olur" zırvasına girmeyeceğim, 2 haftadır in a relationship olan çiftlerin yüzlerce fotoğraf yüklediklerine defalarca şahit oldum. sabır meselesi bu, zira facebook'a 5'er 5'er yükleyebiliyorsun fotoğraf, ömür törpüsü. neyse.

öte yandan facebook gibi bir mecrada status / durum denilen bir opsiyon var ki, onlarca opsiyondan birisi, popülerlik açısından belki ipi göğüsleyemez ama ilk 3'e girer. şimdi hiç kimse kıvırmasın "ben hiç status şeysimi kurcalamam bıdı bıdı" diye, illa kurcalanır o. eksi sevgiliye manidar yazılmaz belki, lakin ki karşı taraf canı isterse bu yazılanı gayet üstüne alabilir. ki bu 2 taraf için de geçerlidir. manidar msn iletisi gibi işte, bizim nesil alışık böyle şeylere. ne kadar mecra varsa oraya taşır bunu, engelleyemezsin.

bu paragrafımın konusu ise "çok şükür ayrıldık, bak ben neler yapıyorum şimdi çatla da patla" evresidir ki, eğer ortak arkadaşlarınızda bu durum içerisinde olan varsa, eğlenceniz olabilirler. bunu da hiç yapmadınız di mi? doğrudur, fesatlık bende. *. kişiler bu evrede kesinlikle birbirlerini facebook'tan silmezler, zira bir tarafın başlattığı bu atak, karşı atak ile dengelenecektir. bazı bazı çok gereksiz sonuçlar doğurabilen bu evre, aşağıda bahsedeceğim "eski sevgilinin yeni sevgili edinme evresi" ile son bulacak olan evredir.

ve "eski sevgilinin yeni sevgili edinme evresi"ne bu paragrafta devam edeceğim. eski sevgilinin artık yeni bir sevgilisi vardır. artık onunla çektirdiği fotoğraflar facebook mecrasında boy boy sayın seyircilere sunulmaktadır. "allah bozmasın , darısı başımıza , çok tatlısınız ki" gibi yorumlara "amiiiiiiiiiiiiin, tez vakitte inş , ehiehi teşekkür ederiz sizde çok tatlısınız ki" yorumları yapılarak "fotoğraf altı klişe yorumları" ritüeli de tamamlanmış olur. gerçi sevgilisinden ayrılınca henüz sevgili bulamayan taraf için yazmış gibi oldum ama neyse artık idare edin. sevgili edinen taraf , eski sevgilisinin bunları görüp görmediğini illa merak eder. görüyorlar valla. hissettikleri şeyler farklı olabilir ama yüzde bin görüyorlar, bunu söyleyeyim istedim. şimdi de "henüz yeni bir sevgilisi olamayan eski sevgilinin sevgili bulma evresi"ne geçiyorum.

ex-çiftimiz artık yeni yeni partnerlerle hayatlarını idame etmektedirler. yukarıdaki ritüeller büyük ihtimalle tekrarlanacaktır. lakin tekrarlamayan kişiler de görülmüştür. daha önce nasıl eski sevgilinin yeni sevgilisi mercek altına alındıysa, bu yeni çiftimiz de aynı şekilde mercek altına alınır, çaktırılmaz tabî. merak yahu bu, insanın doğasında var. ve evet hala birbirlerini silmemişlerdir facebook'tan.

yeni sevgilinin eski sevgiliyi keşfetme evresindeyiz. facebook bu affetmez. fotoğraflar silinse de, etiketler kaldırılsa da illa kuytu köşede bir şey kalır. murphy boş durmaz ve işini yapar, sevdiceğe eski sevgiliyle ilgili bir şey sunar. işte bu evrede, sevgilinin verdiği tepkiye göre iş eski sevgiliyi facebook'tan silme'ye kadar gider. her zaman değil tabî ki. ama giderse ya bu evrede gider, ya da ilk ayrılındığı anda, o kızgınlıkla silinir eski sevgili.

bazen düşünüyorum da, sevgiliyle ortak facebook hesabı kullanmak eylemi, bu tip durumlar için çıkmış olmalı sanki. "ilişki biterse hesabı da kaparız fotoğraflar da yorumlar da zırt da zurt da orada çürüsün" mü acaba mantığı? bilemedim şimdi.

ilk önce söylenmesi gerekeni en son söylemeyi çok seven biri olarak konuya noktayı koymaya hazırlanıyorum ; dalga geçilecek bir olay değildir bu, valla. kişilerin nasıl ayrıldığına bağlıdır. karşı taraf seni aldatmışsa / hunharca tekmeyi basmışsa hani bununla da yetinmeyip seni istemediğini açıkça belirtmişse ne o kişiye ihtiyacın vardır, ne de o kişinin facebook hesabına. böyle bir durumda silmeyip de ne yapacaksın o hesabı? "benim kimseden gizlim saklım yok" gibi o kişinin aldatmasına ithafen laflara da kimse inanmıyor bilesin, herkes üstte bahsettiğim "çatla da patla" evresini o kişiye yaşatmak istediğini biliyor, üzgünüm.
    lakin kişiler karşılıklı olarak birbirlerini artık çok da tınmadıkları ortak noktasında buluşmuşlar ve gürültüsüz patırtısız ayrılmışlarsa, silinmeyedebilir o kişi. sanki hesabımızdaki herkesle her allahın günü beş çayı içiyoruz. beş çayı içmediklerimiz listesine bir kişi daha eklenir, ne var yani?

zaten hali hazırda zor bir konu olan eski sevgili ve yarattıkları, teknolojinin de desteğiyle daha mu zor bir hal aldı ne?
  8. kendimden biliyorum,eğer geri dönülecek gibiyse hemen silmem arada bir bakarım profiline napıo ne ediyor,yazan bir çocuk var mı diye.hee ne zaman silerim sohbet penceresinde adını,profil resmini görmekten artık gerçekten rahatsızlık duymaya başlamışsam o zaman hiçç düşünmeden çat diye silerim.evet garip ama böyle.
  1. 1