merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

eski sevgilinin fotoğraflarını yakmak

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #ilişkiler
  1. ilk aşamada rahatlatıcı, duygusal boşalma sağlayıcı bir eylemdir. gücünü toparlamak isteyen kişiler yapar genellikle.
    bir de gücün ne olduğunu bilmeyenler vardır. bunlar eski sevgilinin fotoğrafını yakmazlar. gözünün önünde durabilecek çeşitli yerlere koyarlar bu fotoğrafı. masasının üzerine, yatağının karşısına, kapısının arkasına, cüzdanına.. her yer olabilir bu. dolabının içine yapıştıranları bile gördüm. bir de daha gurur yoksunu olanlar var ki!! aman yarabbi.. allah düşmanımın başına vermesin böylelerini. bunlar oraya, buraya, şuraya yapıştırmakla kalmaz bir de internet sitelerine koyarlar. amaçları "bakın biz ne kadar yakışıyoruz birbirimize, ne kadar güzeliz, ah allah ayırmasın" diye poz kesmektir millete. ama yavrucak başlarda farkında değildir aslında ne kadar büyük bir halt yediğinin. sonradan yutamayınca bu büyük lokmayı dank eder * ama bu hatayı ortadan kaldırmak yerine hatasının üzerine bir de tüy diker. yorum yapar fotoğrafın altına.
    sonra siz bi' bakarsınız ne zamana ait fotoğraf diye. merak ettiniz değil mi.. fotoğrafın çekildiği tarih o kadar eski ki sevimlli ergenimiz "göster bakalım amcalara pipini" denecek yaşta. eh işte. ergenlik, güzel çağlar. azıcık aklı başına gelince o da yakar o fotoğrafları.. hatta romayı bile!!..
  2. sevgilinin baya bir eski olduğunu gösterir.

basılmış fotoğraf mı kaldı da yakalım ulan? hafıza kartını yakacak kadar mal değiliz. sileriz gider. hoş benim fotoğrafla hiç işim olmaz. gereksiz. gerçeği olcaksa olsun, fotoğrafını napıyım?
  3. en duygusal anda, yaşanılan en kötü olaylar düşünülerek, en can acıtan sözlerin verdiği acıyla bir sinirle yapılan harekettir. onu tamamen unutmanın, hayattan tamamen çıkarmanın bir göstergesi değildir her zaman.
  4. ne zaman, nasıl, neden yapılır:
    dolunay tam tepedeyken, sazlıklardan havalanan bir ördek gördüğünüz anda, eski sevgili ayini başlamış demektir. dişleriniz, kulaklarınız, tırnaklarınız uzar. bitti uuuulaaan diye ulursunuz. önce dişlerinizi geçirir, sonra uzayan tırnaklarınızla fotoğrafları deşersiniz. her tırnak darbesinde, durur bir düşünür, hafif pişman olursunuz. ama ilk darbeden sonra artık dönüşü olmadığını anlamışsınızdır, parçalamaya devam edersiniz. sonra bir kibrit çakarsınız ve cozur cozur yanar biriktirdiğiniz onca anı. evde çöplük yapıyordur zaten, bir nevi temizlik olmuştur.
    nedenine gelirsek de; tam verimli bir cevap alamadım kurttan. sanırım kendini rahatlatmak için yaptı. psikolog parasından yırtmak için yapmış olabilir. biz de enayi gibi, gittik sorduk doktora; ben de bir anormallik var ne yapmalıyım diye. demedi de yak bunları diye. olur öyle dedi, geçmez ama normalmiş gibi gelmeye başlar belli bir süre sonra dedi. gerek yokmuş olm yakmaya, doktor tavsiyesidir. yakmayın, voodoo mu yapıyorsunuz lan..

edit: şöyle de bir şey var, kuzen aile evinde bıraktığı fotoğraflarının annesi tarafından atıldığını farkedince ilk söylediği laf; tüh yakamadım bile, cız bız yaparken mangalın altını tutuşturucak bir şey vardı onları da annem atmış, hıhh...
  5. ayıptır günahtır. en fazla iade edin ya da atın gitsin. yakarak eski anılara da küfür etmiş olursunuz. çöpe atın en azından, bulan biri bakıp ''ulan ne güzel ilişki yaşamışlar'' desin. ha, benim gibi evliyseniz yakabilirsiniz, zira eşiniz yakalarsa alttan girer, üstten çıkar. wipeout finalinde eşşek zkmişe dönersiniz.
  6. günümüz için nostaljik bir olay. ilk kim sevgilisinin resmini çizdi mağara duvarına bilmiyorum ancak eski bir alışkanlığın marjinal örneklerini yaşıyoruz facebook gibi sosyal alanlarda. ekranı yakmak istiyorsunuz belki de. harici disklerde taşınan, devasa hard disklerde ufacık yeri işgal eden ancak anlamı büyük fotoğrafları yakmayı ne zaman unuttuk biz? az önce yaptım bunu. kanım çekiliyordu neredeyse. o heyecanı yaşadım az önce. binlerce döküntü anıyı teker teker yaktım evin içinde.

''aynı otobandaydık ve birimiz birimizin yanından geçip gitti. hafızasızlığı, gurur saymanın adil yanı!''

ne zaman unuttuk yakmayı da yakılmayı da hatırlamıyorum bir türlü. nostaljinin güzel olmasının bir nedeni de yıllanmış olmasıdır eski fotoğraflar gibi. nostaljiyi yakarken nostaljik bir şey yapacağım aklıma gelmezdi hiçbir zaman. güneş doğar, güneş batar, güneş doğar, güneş batar biz ölürüz. bütün tekrarlı yaşamların trajedisi içinde öldüğümüzü biz ne zaman unuttuk eski fotoğraflar gibi?
  7. dijital fotoğrafçılık geliştiğinden beri -eğer kasıt nero ile dvdye yakmak değilse- shift+delete kombinasyonuna kadar ingirgendiği bir olaydır. shift+delete o kadar şevk vermeyebilir.
  1. 1