1. - sevgili kalsak olmaz mı nermin?*
    - olmaz. biz geçen ay ayrıldık necati.
    - o zaman yeniden sevgili olalım.*
    - olmaz. hani sen beni sevmiyordun artık.
    - ya bari arada bir sevişsek?*
    - olmaz dedim ya necati. ne sanıyorsun sen beni?
    - peki peki, arkadaş kalalım o zaman, seni kaybetmek istemiyorum nermin. *
    - yemezler, necati.* berkecan arayacak kapatır mısın telefonu?
    - hah. belli oldu şimdi olay.
    - seninki dört satır öncesinden belliydi necati.
  2. bariz olarak eski sevgilinin yavşaklığından kaynaklanır. arkadaş kalalımmış. peh... sen onu benim kornet külahıma anlat. hayır arkadaş kalıp ne yapacaksın ey sevgili, taktik mi alacaksın eskisinden yenisini tavlamak için yoksa oturup tavla mı atacaksınız? başta da söylemiştim yavşaklık işte.
  3. eğer ilişkinin süresi ve ciddiyeti çokta önemsenecek boyutlarda değilse neden olmasın? sonuçta tamam klişe olabilir ama seni kaybetmek istemiyorum diyebileceğimiz insanları hayatımıza sevgili olarak sokmuş olabiliriz. elbette kimse yanında karaktersiz adam istemez diye düşünüyorum ve eğer ilişki o yada bu sebepten yürümüyorsa sonlandırdıktan sonra iki taraf için de sorun oluşturmayan durumlarda arkadaş kalınabilir. gidip ben aşık oldum biliyomusun geyiklerine girmezsiniz belki ama arasıra sesini duyup fikrini almak isteyebileceğiniz biri sıfatını yükleyebilirsiniz.
  4. terk edenin, kendi işini kolaylaştırmak, vicdanını rahatlatmak amacıyla terk ettiği tarafa sunduğu yüzsüz tekliftir. terk edilen, terk edenle arkadaş kaldığı; yani hala iletiştiği sürece onu asla unutamayacaktır. oysa ki terk eden, sizsizliğe yumuşak bir geçiş yapacak ve yoluna devam edecektir. terk edilenin, terk edenin arkadaşlığına ihtiyacı yoktur. dramatize etmeye gerek yoktur bu ayrılık mevzuunu ayrıca bu kadar. bittiyse bitmiştir. su yatağını bulur. önünüze bakınız.
  5. "ya bugün bende başka bi arkadaş kalıcak seni sonra alırım" diye karşılık verilesi bıdı bıdı.
  6. eğer ayrılma üzerinden uzun bir süre geçmediyse, bu kişinin sizi hala sevdiğini belli eden istektir. bir umut bana geri döner veya yakınında durursam ne kaybettiğini anlar, amacıyla yapılması planlanan bir hareket olmakla birlikte, günümüzde pek yaygın değildir. başarılı olma durumu sadece iki tarafında severek ayrılmasıyla olur, ki bu arkadaşlık uzun sürmeyip kısa süre içinde yeniden bir ilişkiye dönüşür. bu yüzden eski sevgiliyle arkadaş olmayın, olursanız da alkol vb. ürünlerden uzak durun.
  7. imkansız gözükür.
    ancak gerçekten iki taraf da çok bilinçli ise ve gerçekten herşey sevgili olarak bittiyse olabilecek şeydir.

bi arkadaşım 3 sene çıktığı biriyle ayrıldıktan sonra arkadaş kaldılar ve çok iyi arkadaşlar şu an.
    birbirlerinin sevgilileri eşleri dostları vs herşeyle ilgili konuşuyorlar.
    ne güzel..

ancak zor böylesini yakalamak... hatta çok çok zor...