• videolar

• görseller

• esengül
  1. şu an pek tanınmasada,bir zamanların tanrıça şarkıcısı;24 yaşında ölen bir efsane.son derece içli şarkılara sahiptir,kısacık hayatı bir sürü hıçkırık formatında söylenmiş ama baymayan, insanı "rakı getirrr" diye bağırmaya sevk eden şarkıyla doludur.buğulu ve duru bir ses derler ya,işte öyle bir ses.

annesi konservatuar mezunu olduğundan çok küçükken müzik eğitimi almaya başlar esengül.dönemin ünlü "ses yarışması" tribine dahil olur,15 yaşında çok prestijli bir ses yarışmasında birinci olur.16'sında sahnelerde assolisttir artık..

devrin ünlü mafyaları,kabadayıları yahut "playboy" 'ları ona,o ise adnan şenses'e aşıktır zamanında.fakat uzun sürmez,esengül kısa hayatını o kadar hızlı yaşamaktadır ki..

gazinolar ve kabadayılar devri..birgün sahne aldığı bir gazinoya gelen "oflu ismail" lakaplı mafya babası,esengül'ün programını keser,masaya silahını koyar ve istediği bir şarkısını söylemesini emreder.gazino sahibi ve şef garson olaya müdahale edince orada öldürülürler.film sahnesi gibi olaydır bu da.

bu gazino cinayetinin üzerinden çok geçmemiştir ki gecenin bir yarısı zengin ve ünlü bir işadamıyla ataköy tarafında hızla giderken fren tutmaz ve araba bir köprünün bariyerlerine çarpar,bariyerler esengül ve işadamına saplanır.hızlı yaşadığı hayatı 24 yaşında,1979 yılının nisan ayında böyle son bulur.aslında polis dışında herkes araba frenlerinin kasıtlı gevşetildiğine emindir.kısaca bu olay da kaza değil cinayettir..

esengül inanılmaz ilişkileri olan bir kadındır-mış-..mafya ve kaçakçı dünyasıyla ilgili bilgiler alabilmek için milli istihbarat peşinden koşarmış.

esengül literatürümüzde filmi çekilmesi gereken insanlardan biri diye düşünmekteyim, hatta ciddi bir film çekilmeli;fatih akın tarzı..

esengül'ün meyhane şarkılarından bünyeme en "ben mi yazdım lan yoksa" dedirteni için..

(bkz: beterin beteri var)
  2. zamanında evli erkeklerle birlikte olduğunu açıklayan ve bundan da hiç rahatsızlık duymayan şarkıcı...
  3. nasıl duygulu söylerdi, nasıl anlatırdı aşkı onun şarkıları. gencecik bir bedenin toprakla buluşması ise ayrı bir dram, ayrı bir acı.

bırakamam seni ben,
    yanımdan gidemezsin,
    seviyorsan benimle
    oturup içeceksin.

uzaklarda aramam
    çünkü sen içimdesin.
    taht kurmuşsun kalbime,
    en güzel yerindesin.

hergün seni düşünüp,
    ruhumda duyuyorum.
    aşkınla sarhoşum ben,
    çılgınca seviyorum.

nasıl yaktı içimi, nereden aklıma geldi onu da bilmiyorum.
  4. 1979 da bir trafik kazası sonucu 24 yaşında ölmüş bayan arabesk şarkıcısıdır.

arabeski en güzel okuyan iki kadından biridir. taht kurmuşsun kalbime adli şarkıyı ondan daha güzel okuyan daha çıkmadı. beterin beteri var şarkısını herkes söyledi ama onun gibi okuyan hala yok. hayatını anlatan yazıları okuyunca anladım ki hızlı yaşayıp genç olmuş.
  5. "evli erkeklerle birlikte olmaktan hoşlanıyorum. karılarının acı çekmesi bana zevk veriyor." demiş zamanında. sesi güzel bi kaltakmış kısacası.