• görseller

• esefle kınamak
  1. üzüntü ve acı duyarak kınamak. insanları üzen bir durumdan sonra olayın faillerinin kınanması sırasında kullanılan deyiş.

(bkz: esef)
  2. bir keresinde pot kırmama neden olan. her hatırladığımda kendime güldüğüm deyiş
  3. bunu yapabilmek için en az bakan olmak gerek. en çok da reisicumhurun ağzında yakışıklı duruyor; adam bir esefle kınadı mı olay oldu zannediyorum. ama aşağısında güzel durmuyor. misal ben geçen gün arkadaşımı esefle kınadım, adam hiç siklemedi. diplomatik bir olay bu. bizim gibi tebaaya göre bir deyim değil.
  4. esefsiz kınama şekli vardır bir de.okullarda hocalar "sizi kınıyorum" dediğinde öğrencilerden kınnnnnnnn diye bir tepki alırlar ve buna çok sinirlenirler.ama öğrenciler bunu her defasında yaparlar ortam ne kadar ciddi ya da gergin olursa olsun.bu öğrenci olmanın verdiği en büyük zevklerden biridir.kınnnnnnnnnn
  5. birçok politikacımızın ülkemizde besleyip büyüttükleri cemaatin, ocakğın, vatansever cart curt topluluğunun üyesinin işlediği bir suçtan,cinayetten sonra yaptıkları samimiyetsiz basın açıklamasında geçen fiil.