• videolar

 • görseller

  • ernest hemingway
  • ernest hemingway
  • ernest hemingway
  • ernest hemingway
  • ernest hemingway
  • ernest hemingway
 1. dünya edebiyatında çığır açan, fakat kendisinden sonra aynı yolda gidenler tarafından büyüklüğüne asla erişilmeyen emsalsiz amerikan yazarı 1954'te nobel ödülünü kazandı.
  akıcı üslüp, tasvir ve karakter tahlili yönleri oldukça yerinde.
 2. tabuda anlatmaya çalışırken maymun olduğum yazar.
  biraz dolaylı anlatıyim kitaptan gidiyim dedim
  ben: baba biz her sınavda neyi geçmeye çalışırız
  arkamda oturup oyunu izleyen adam: ernest hemingwayimi amına koyuyim puhahahaha
 3. içinde seks olmayan hikaye yazamayan yazar.yaklaşık yirmi adet öyküsünü okudum, yanlış hatırlamıyorsam 16-17 tanesinde seks var ve 10 tanesi falan sadece seks üzerine kurulu.hele bazı hikayelerinde o kadar absürd yerlere sıkıştırmış ki cinselliği komik olmuş.
 4. 1899 yılında chicago yakınlarında doğmuştur. savaş romanlarının usta yazarıdır.
  çanlar kimin için çalıyor (for whom the bell tolls)
  silahlara veda (a farewell to arms)
  güneş de doğar (the sun also rises)
  afrika'nın yeşil tepeleri (the green hills of africa) gibi sayısız şaheserleri vardır. ve ölmeden önce yazmaya başladığı günün ilk ışığında gerçekisimli romanını tamamlayamamış, kalanını oğlu tamamlamıştır.
 5. tam adı ernest miller hemingway olarak bildiğim yazarımızdır. bu iki ismin amcalarının adlarından dolayı verildiği söylenmektedir.
  aşkı, ölümü, savaşın içinde barışa olan özlemi ve hayattaki başarısızlığı romanlarlarında tema olarak kullanmıştır.
  en büyük hobilerinden biri "avcılık" olan ava meraklı bir yazardır. babası girdiği bir depresyon sonucu intihar etmiştir. hemingway de dağ evinde yaralı ruhunu örten bedenini bir av tüfeğinden çıkan azraille öldürmüştür.
  avcılık için:

  "temiz(acı çektirmeden) öldürme sorumluluğumuz var. ama bir hayvanı yaralamışsak o zaman da onu sonuna kadar izleme zorunluluğumuz var."
  sözünü söylemiştir.
 6. yazılarını masada oturarak değil, yüksekliği bir metre olan üç raflı kitaplığının üstüne koyduğu daktilonun karşısına geçip ayakta ve duvara bakarak yazdığı söylenir.

  ölümünün ardından, ihtiyar adam ve deniz romanına esin kaynağı olan, havana'nın batısındaki cojimar köyündeki balıkçı dostları, teknelerinde ne kadar bronz malzeme varsa söküp bir heykeltıraşa vermiş ve köylerine baba'nın bir heykelini yapmasını iştemişler. e boşuna değil tabii kübalıların baba dedikleri, vasiyetinde çok sevdiği teknesini bu balıkçılardan birine bırakmış amerikalı yazara olan sevgisi. havana'yı 1928'de iki günlük bir tatille keşfedip bu adaya aşık olan yazar, hayatının 22 yılını küba'da geçirmiş ve 1954'te nobel ödülünü alırken, ödülü küba'ya bağışladığını açıklamıştır. küba devrimini sükunetle karşılamış ve sonrasında da adayı terketmemiştir. amerika'nın küba'ya saldırısı üzerine bir amerikalı gazeteciyle yaptığı söyleşide:

  - bu savaşı biz, kübalılar kazanacağız!

  demiştir.
  kendisi ayrıca küba içkisi daiquiri'yi dünyaya tanıtan kişidir.