1. dünya medyasını sürekli soykırım iddialarıyla meşgul eden,çoğunlukla amerikada yaşayan,kendi aralrında çok iyi organize olmuş fakat ermenistana hiç bir yardımları olmayan grup.
 2. ermenistan dışında yaşayan ermeniler. özellikle abd ve fransa'da yoğunlaşmış bir ermeni diasporası mevcuttur. bu insanlar çoğunlukla ermenistan'dan değil de, türkiye'den o ülkelere göçmüş insanlardır. bazıları kendilerini türkiye'ye ait hissederler. bunlar türkiye'ye sevgi ve saygı besleyen kardeşlerimizdir. fakat bir kısmı türkiye'yi düşman bellemiştir. sözde ermeni soykırımı hikayelerini çıkaran tipler bunlardır. dikkatinizi çekerim, ermenistan ermenileri sözde soykırımın kabul edilmesi konusunda bu kadar çaba sarfetmemektedirler zira onlar türkiye'yle iyi geçinmeye çalışmaktadırlar. çünkü bu onların da menfaatinedir. ermenistan türkiye'ye muhtaçtır. bunu önemsemeyen ermeni diasporası türkiye - ermenistan ilişkilerini bozmaktadır. bu terbiyesizliği yapan insanların zaten tuzu kurudur. abd'de veya avrupa ülkelerinin birinde rahat içerisinde yaşamaktadırlar. tamamen duygusal yaklaşmaktadırlar olaya ve durup dururkene rahatsızlık çıkarmaktadırlar.

  ermeni diasporasının sözde soykırım iddialarının ermenistan ermenilerini rahatsız etmesinin haricinde, zengin diasporanın anavatanlarına yatırım yapmamaları ermenistan ermenilerini bir kat daha sinirlendirmektedir. düşünün, hem yardım etmiyorlar, hem de türkiye'yle ilişkileri bozup köstek oluyorlar.

  ece temelkuran'ın 14.05.2006 tarihli yazısında okuduğum bir anektod ise beni benden almıştır. diaspora ile ermenistan ermenilerinin konuştukları ermenice farklıdır. birbirinden kopuktur. ermenice anlaşamayan ermeni diasporası ve ermenistan ermenileri, aralarında anlaşırken *türkçe* lisanını kullanmaktadırlar.
 3. ermenilikleri soykırım iddiasından öte olmayan insanlar topluluğu.tek dertleri soykırım yalanını kabul ettirmektir.oysa unuttukları vatanları, zor durumlar içinde yaşamaktadır.
 4. ermenistan ve türkiye dışında ermenilerin hepsini içine de almasa, etkin lobilicilik faaliyetleri yüzünden çok güçlü bir oluşumdur. güçlü olmalarının nedeni yurtdışında kökleşip kalmaları mı ve genetik özellikleri midir? tam anlayamamışımdır. genetik özelliklerinden kasıt, sanat ve zanaat olgularını çok iyi bilmeleridir. los angeles ve paris'teki lobileri çok güçlüdür. sadece los angelas'ta erivan'daki toplam nüfus kadar ermeni olduğu bilinmektedir.

  türkiye ermenileri ise diaspora yüzünden çok kötü günler geçirmişlerdir. asala, operasyonlarla türk diplomatlarını şehit ederken, türkiye'de kendini yakan ermeni kökenli yurttaşlarımız bile olmuştur. türkiye ermenileri türkçeyi çok güzel kullanırlar. şu anki işim çemberlitaş civarında olduğu için sabahları komşularla sohbet ederken bunu rahatlıkla anlıyorum. zanaat, özellikle kuyumculuk ve gümüşçülük konusunda aşmış bir yapıdadırlar.

  türkiye ermenileri ile çok iyi geçinmeme, birbirlerimizin bayramlarını kutlama gibi alışkanlıklarımız olmasına rağmen onlarla utancım yüzünden bir hafta konuşamadığımı hatırlıyorum. nedeni ise malum olay hrant dink cinayeti idi. onların bir hafta suratlarına bakamama rağmen, onlar sekizinci gün matemlerini bırakıp tekrar o güzel şakalarına başlamışlardı. onlarsız bir türkiye düşünülemez. iyi ki varlar!