merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  1. 1

erkeklerin birdenbire sevgilisinden soğuması

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #ilişkiler
  1. anlam veremediğim şey.

yahu nasıl oluyor? nasıl yapıyorsunuz, hangi düşünceyle? bunun adı soğumak mı yoksa arayış içine girmek mi? bilmiyorum

herkes yapar diyordum. bütün erkekler şerefsizdir ama benim abim asla bir kızın duygularıyla oynamaz diyordum. onu kendine bağlayıp bir süre sonra ayrılmaz, eğer umut veriyorsa mutlaka sonu evlilikle biter diyordum.

4 senelik bi ilişkisi vardı. askere gitti geldi tam söz, nişan bilmem ne yaparız diyorduk ki; geldikten 1 hafta sonra ayrıldı kızdan. açıklama da şu; 'duygularımdan emin değilim'

bu erkeklere has bir özellik mi? duygularımdan emin değilim ne demek oluyor? kız gelmiş 27 yaşına. en güzel dönemlerini sana harcamış lan şimdi nasıl bu kadar geniş bi şekilde; 'duygularımdan emin değilim yeaa' diyorsun. sonra gelip bana; 'deniz bana bi facebook açalım mı?' diye soruyorsun. yazıklar olsun...

diyeceğim o ki; büyük konuşmuşum mınakoyım.

bütün erkeklerden özür diliyorum! hepinizi şerefsiz ilân edip, abimi ayırmıştım. haksızlık etmişim özür dilerim. meğer hepiniz şerefsizmişsiniz.

not: babalarımız hariç. o kadar da terbiyeliyimdir yani.
  2. donanım eksikliğindendir. misal bende antifriz olsa(yarramın antifrizi diyenleri burdan kınarım) birden soğumam.

bazen birkaç günde, kimsenin görmediği, bilmemesi gerektiği enteresann hesaplaşmalar yüzünden sevgilisinden bile vazgeçer insan.
  3. sadece erkeklerle ilişkilendirilmemesi gereken durum. erkekler kadar kızlar da bir ilişkiden çok çabuk soğuyabilmektedir. sadece erkek ayrılık kararını daha kolay alabilmekte, kız tarafı ise doğası gereği ilişkiyi kurtarma çabasına gitmektedir. (bkz: yuvayı dişi kuş yapar) ha tabi tüm bunlar benim gözlemlediklerim, çok fena da sallamış olabilirim ama tecrübelerime dayanarak böyle olduğunu düşünüyorum.*
  4. her şey birdenbire oldu.
    birdenbire vurdu gün ışığı yere;
    gökyüzü birdenbire oldu;
    mavi birdenbire.
    her şey birdenbire oldu;
    birdenbire tütmeye başladı duman topraktan;
    filiz birdenbire oldu, tomurcuk birdenbire.
    yemiş birdenbire oldu.

birdenbire,
    birdenbire;
    her şey birdenbire oldu.
    kız birdenbire, oğlan birdenbire;
    yollar, kırlar, kediler, insanlar...
    aşk birdenbire oldu,
    sevinç birdenbire.

orhan veli
    birdenbire

bu güzel şiiri de okuduktan sonra:

hiç bir şey birdenbire olmaz. her duygunun, düşüncenin, eylemin kendince, görece kısa ve uzun süreçleri vardır.
    bütün genellemeler en azından bir örnek için yanlış olmakla birlikte:
    biz erkeklerin süreçleri kadınlardan farklı işler. daha baskın mekanizmalarımız, daha katı kurallarımız, daha keskin kenarlarımız vardır.
    duygularımızı, dolayısı ile süreçlerimizi kadınlar kadar açık yaşamayız. bunun karekteristik iki sonucu vardır.

1.karşı cinste süreçler arasında kopukluk hissi yaratır.
    2.açığa vurulmayan duygular nedeni ile geri dönüt(eleştiri, yorum) alamayacağımızdan, süreçleri kendi zihnimizin girdabında yaşarız.

bir erkek için başlangıç ile sonuç arasında bulunan süreç tamamen iç dünyada yaşanır. sonuçlarından etkilenenlerin bulunduğu süreçler, ancak sonuç ortaya çıktığında dışarıdan anlaşılabilir. yeterli veriye sahip olmayan insanlar için açıklanabilir şeyler değildir genelde sonuçlar.
    (bkz: şeref sizsiniz erkekler)
  5. sevgilisinden saat başı soğuyup sonra tekrar gelen kıza yapılması gereken harekettir.

eğer ki dişil kişimiz aşkım kelimesini kullanıp 1 saat sonra biz arkadaşız diyor ve 20 dakika sonra soran ortak arkadaşımıza çıkıyoruz diyorsa
    bekletilmeden hemen yapılması gereken iştir hemde.

yazarın notu: eğer ki böyle bir sevgiliniz yoksa bunu yapmanız tehlikeli ve yasaktır.
  6. bazen tek bir cümle, bir hareket, kısacası tek bir hata sebebiyle ortaya çıkabilecek durum. içten böyle geliyorsa, yapılacak birşey yoktur, soğuyabiliriz. ama karşı taraf için arayı ısıtmak mümkündür. sonuçta hepimiz insanız, umutsuzluğa kapılmaya gerek yoktur.
  7. artık çok normal karşıladığım erkek eylemi. demek onlar böyle kolay bir şekilde bazı şeyleri bitirebiliyorlarsa benim de sorgulamama gerek yok diye düşünüyorum. erkek nasıl olsa.. yine bir sen de benim hatalarımdan birisin olayı işte... o kadar kolay ki soğumaları, birden arkalarını dönüp gidebiliyorlar. söylemeden , etmeden, hiçbir şey yapmadan. ne kadar güzel di mi.. hiçbir açıklama olmadan... tek bildikleri ''soğudum''. ''afedersin yarrak kafalı senin ağzını burnunu dağıtırım'' diye dönüp patlatasım gelse de susmak en doğrusu. elbet bir gün anlayacak yaptığı ibneliği...

(bkz: ima yok)
  1. 1