1. erkeğin kadına karşı vazifelerini islam kitabları uzun uzun yazmaktadır. ancak buraya uygun, erzurumlu ibrahim hakkı hazretlerinin marifetname kitabında olanı aynen aşağıdaki gibidir;

- onunla güzel geçinmek, onu korumak ve onu gözetmek.
    - onun geçim ihtiyaçlarını üstlenmek ve karşılamak.
    - doğruluk, güzellik ve sadakatten ayrılmamak.
    - çocukları terbiyede; ona yardım etmelidir. çünkü, bebek, anasına gece-gündüz ağlayıp, hiç rahat vermez. onu insafsızca üzen bir alacaklıdır. o halde, ona imdat edene, allahü teâlâ yardım eder.
    - hanımına, memlekette adet olan elbisenin, çamaşırın en kıymetlisini giydermelidir. ev içinde, her istediği güzel şeyleri giydirmelidir. sokağa çıkarken, bunları da örtmeli, yabancıya göstermemelidir.
    - hanımının huysuzluklarını, yumuşak karşılamalıdır. çünkü, kadınlar, eğri kaburga kemiğinden yaratılmıştır. akılları ve dinleri erkeklerden azdır. erkeğe emanet olunmuşlardır. gülerek tatlılıkla geçinmek için alınmışlardır.
    - hanımının ayıplarını, sırlarını, herkesten gizlemelidir.
    dua ile..
  2. kadının "güdülecek" bir canlı olmadığını kabul etmek en büyük görevidir.

sonrası gelir zaten. kadın, erkeğin hizmetçisi, işçisi, elemanı, bakıcısı değildir. onun da erkekten ayrı bir varlık olduğunu kabul etmek, kendi kararlarına saygı göstermek en büyük iyiliktir.
  3. öncelikle onun da kendisi gibi bir insan olduğunu unutmadan
    birşey beklemeden ekstra olarak,
    maddi-manevi ihtiyaçlarını karşılamak,
    ona ayda bir nutella almak,
    belirli gün ve haftaları unutmamak,
    vs. vs.
    uzar gider bu liste sonu gelmez...

amma ve lakin bunların hiçbirini yapamıyorsan, en azından dürüst olmak yeterlidir düşüncemdeyim...
  4. dövmek...

ben demiyorum ayet diyor.. evet ayeti buraya alırdım ama üşendim. google'ye "kadın döv ayet" yazın bulursunuz(kuranı hepinizin ezbere bilecek hali yok).
  5. - karısını sevmek
    - evin yönetim kurulu başkanı olması, evin "güçlü babası" olması
    - karısına her zaman saygı göstermek, ilgi-alaka göstermek, ona her şekilde destek olmak, yanı takım arkadaşı olmak, karısını ve evi korumak
    - çocukların disiplininde ve yetiştirilmelerinde rol oynamak
    - ve sevmek...aileyi çok sevmek.
  6. ilk fırsatta "bu gün ne gibi ibnelik yapam da islam'a sövem." diyen tiplerin anlamayacağı görevler.
    sen önüne gelenin koynuna gir, nerde sabahladığın belli olmasın, gördüğün kızı/erkeği nasıl götürsem hesapları yap; varsaydığın beynini taşıyan vücüdunun ellenmedik yeri kalmasın, sonra gel burda "lölölö ayet ööölemiş" diye cümle kur.
    komiksiniz. vallahi bak.
    bi masal anlatıyım. hayatı yalan olanlar sever bak.
    sığırın biri varmış. demiş ki aslana "sen niye ceylan avlıyosun, bak biz ot yiyoruz, sen de yesene." demiş. üzerine bir de ceylan avlamanın kötülüğünden falan bahsetmiş. bitti, okuma daha.