1. senelerdir marmara üniversitesi'nde ticaret hukuku-kıymetli evrak dersi veren ve aralıksız yaptığı bir buçuk saat dersle herkesi kendinden geçiren ve hatta tatillere gelen ders günlerini telafi amacıyla sıkça ek ders koyan sayın hocamız
  2. mamara üniversitesi iibf'nin bir dönemler korkulu rüyası haline gelen öğretim üyesinin adıdır.
    fakültede ergun tuna'nın vermis olduğu dersi bir türlü geçemeyip hocanın emekli olmasını bekleyen ve bu nedenle okul kaydını donduran birçok öğrenci bulabilirsiniz.
  3. kendisi marmara üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesinde ders vermekle kalmayıp aynı zamanda marmara üniversitesi bahçelievler kampüsünün arsa sahibidir.
  4. hakkında şehir efsaneleri meşhur neptünyum ve bor efsanelerini geçmiş olan akademisyen.

biri kalkar der ki, " bahçelievler kampüsünün arazi sahibidir ", bir kalkar der " en son gaybar'da gördüm " [ bunu iddia eden vatandaşı " eee senin ne işin vardı gaybar'da? " diye morartığımı hatırlıyorum]. tamam bu adam bir dinozor, hâlen 80 yaşında olmasına rağmen derslere girer, doğrudur ama kendisi bu işi keyif için yapmaktadır. ayrıca iibf'den yaş haddi nedeniyle uzaklaştırılamamasının sebebi ise okul yönetimindeki bir çok profesörün kendisinin eski öğrencileri olmalarıdır. o profesörleri de eğiten hoca, profların profu ergun tuna olduğu için kimse ona karışamaz, dokunulmazdır bir nevi.

ergun tuna sadece türk hukukçulardan ders almamıştır. ikinci dünya savaşı sürecinde türkiye'ye sığınan alman asıllı birçok yahudi akademisyenden de ders almıştır. sadece kıymetli evrak alanında değil, bütün hukuk dallarında çok büyük bilgisi vardır.
  5. kendisi hocaların hocası olmakla birlikte, sınıf arkadaşımın babasının da hocasıdır. 82 yaşındadır. ayrıca çok beyefendi bir insandır. ancak bu kadar beyefendi olup, bu kadar küfür yiyen başka bir canlı yoktur heralde.

bi'de sarıyer taraflarında bir yerde oturuyor. tam öğrenemedim evini, izini kaybettirdi.
  6. sol çerçevede ticaret hukuku kelime grubunu görünce, yine aklıma geldi. bir özelliğinden bahsedilmemiş.

kendisinin anlattıklarına göre 60'lı yıllarda fahrettin aslan'ın avukatlığını yapmıştır. derslerde "rahmetli fahrettin şarkıcılara imzalattığı senetleri hep bana emanet ederdi " gibi söylemlerde bulunurdu. bir de her sene bu adamın derslerine mezun öğrencileri falan gelir dinlemek için. mezun öğrencilerden gelen mektupları ise büyük bir zevkle tüm ders verdiği öğrencilere okur. yine bir dersinde okuduğu tebrik mektubunda eski öğrencisinin sayesinde iflas etmediğini, dolandırılmadığını falan anlatıyordu. şöyle bir anının da başrol oyuncusudur.

bir gün otobüste kendisinin kıymetli evrak kitabını elimde tutuyorum. tahminen 50'li yaşlardaki bir amca kitabı süzüyordu dayanamayarak bombayı patlattı.

+ya ergun tuna 30 sene önceki kıymetli evrak hocası mı, ben şu an muhasebeciyim, bana çok faydası dokundu kendisinin, hâlen yaşıyor mu? "

- yaşıyor bey amca yaşıyor, derslere de giriyor, sınavlarda da sıraların üstünde geziyor.

kısaca seveni de sevmeyeni de çok olan saygıdeğer birisi.
  7. atrık 80'li yaşlarında olan hukuk gurusu. inanılmaz bi' adamdır. yaşına başına aldırış etmeden 20 yaşında bi' delikanlı gibi sıraların üzerinde dolaşır ceylan gibi seke seke. sınavları çekilmez. cidden!! sanki mahkemeye çıkmışız da müvekkilimizi savunuyomuşuz edasıyla sınavlar yapar. uygulama ağırlıklı sınav!!

derslerdeki dialoglar müthiştir;

a: ben b: arkadaş1 c: arkadaş2

e.t: şimdi evladım. sen cirantasın (bana diyo)
    a: (iç ses: o ne lan) e.eevet hocam.
    e.t: sen hamilsin, sen de keşideci (parmağıyla işaret ederek).
    b: !!?^%&
    c: eywahhh...
    e.t: sen çeki keşide ediyosun evladım. sen de çekin hamili oluyosun, binaenaleyh çeki arkadaşına ciro ediyosun. vadesi gelidiğinde çekin karşılığı olmadığı görülüyo. sonra ihtar çekiyosun...
    a,b,c: (balatalar yanar bu arada)
    e.t: (devam ediyo tabi*) ihtardan sonra arkadaşının yurtdışında olduğunu öğreniyosun. mahkemeye başvuruyorsun. şimdiii!! velhasılı kelam bu davanın sonucu ne olur?
    a,b,c: !!???&&+%%%%^?
    e.t: bakmayın öyle evladım. ben gulyabani miyim? korkmayın benden. çalışan öğrenci cevap verir buna. demek ki daha fazla çalışmanız gerekiyor.

gibi...

ayrıca feci candan erçetin özentiliği vardır kendisinde:
    http://www.facebook.com/...

saygılar hocam, saygılar. binaenaleyh ben kaçar.*
  8. belki de kendisiyle ilgili pek çok kişinin bilmediği bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. ergun hoca, marmara üniversitesi işletme bölüm başkan yardımcısı mehmet özkan'ın bize söylediğine göre, cambridge üniversitesi'nden mezunmuş. bunu kendisinin ne kadar önemli bir hoca olduğunun göstergesi olarak kabul edebiliriz.
  9. efendim kendilerinin bugün 83. yaş günüydü. ama hala büyük bir azimle derslere girmeye devam ediyor. dersini 3. alışımda geçtim ve bu dersi geçtiğimi öğrendikten sonra kendimi meksika dalgası yaparken buldum. yıllardır bir numaralı kabusumdu. hatta en son rüyamda kendimi yaşlanmış olarak sınavlarına girerken gördüm ergun hocaysa gençleşmişti. neye göre puanlama yaptığını bir türlü çözebilmiş değilim. genelde beklenilen notların yarısını verir. ha geçirmez falan ama hakkını yemekte istemem. sayesinde çek,bono,poliçe uzmanı oldum o bilgiler beynime kazındı ölene kadarda unutmam. hatta bugün hukuk okuyan arkadaşlarımdan daha çok şey bildiğimi fark ettim. kaç yaşına gelirsem geleyim unutmayacağım tek hoca kendisidir.