• görseller

• eomer
    • eomer
    • eomer
  1. eowynin erkek kardeşidir. grima wormtongueun yaptığı büyüler yüzünden amcası theoden ile arası açılmıştı ve sonunda rohanı terk etmiştir. daha sonra aragorn ve diğer yüzük kardeşleriyle karşılaşmış kendilerine büyük yardımlarda bulunmuştur. amcasının şehit düşmesi üzerine de rohanın başına geçmiştir.
  2. lord of the rings the battle for the middle earth filminde rohan must be then demesiyle aklımdadır.
  3. asiliğiyle, theoden dış mihrakların etkisinde kalıp bunu sepetlediğinde "istenmediğim yerde durmam" deyip rohirrim'le beraber çekip gitmesiyle, aragorn-gimli-legolas üçü birarada'sına rastladığında kendisine terslenen gimli'ye kafa tutmasıyla(hoş legolas, oynaşma sigerim tahtanı diyerek kendisini uyarmıştır), bu gibi delişmen tavırlarıyla, en önemlisi aslında ömer olan adıyla o da bizden biridir, türk oğlu türktür.

bir de film de en karizmatik sahneye damgasını vurmuştur. miğfer dibi savunması düşerken, saat 5 bilemedin 6 gibi ak gandalf bir tepenin üstünde belirir herkes ışığın geldiği tarafa gandalf'a döner, sonra eomer gözükür. boru sesiyle "rohiriiiim" diye bağırır arkadan ben diyim 2000 siz deyin 3000 rohirrim çıkar ve uruk-hai, orc gibi çapulcuları dümdüz ederler.(bu sahnede allahınız yok mu lan diye bağırınca daha hoş oluyor)
  4. doğum günüymüş bugün bu havalı sarışın avrupalı çocuğun. hediye olarak benden ne isteyeceğine karar vermeye çalışıyor kendisi şu sıralar. en son kategoriler, alternatifler soruyordu. korkutmaya başladı sözlük, sorma.
  5. two towers'ın türkçe dublajında grima'yı duvara yaslayıp (yanlış anlaşılmasın, asabiyetten tamamen.) "hanidir hemşireme bakarsın?" demişliği var. zaman zaman aklıma geliyor. gelir öyle benim. işi gücü olmayan adamım zira. bi de vizelerim var. ders çalışmamak için aklıma 7000 tane alakasız şey gelebiliyor. e, bunun üstüne televizyonda da, dvd'de de 43284723 kere lotr izlemişliğim ekleniyor. hatta açıkça söylemek gerekirse başka film izlemiyorum ben. film izleyesim geldikçe açıyorum bunu. oh mis. yani sürekli aklıma geliyor. neyse, mevzuyu açıklayayım.

ey eorloğullarından eomer! sen ki, rohan'ın en taşşaklı süvarisi, sen ki theoden'in varisi, sen ki beşinci günün şafağında gandalf'la doğudan belirmiş adamsın. ama adeta bir cüneyt arkın, bir kartal tibet gibi "hancı bana şarap ve kadın getir." düsturuyla orta dünya'ya dalıyorsun. hanidir hemşireme bakarsın diye atarlanıp ciddiye alınmayı bekliyorsun. oldu mu abi? olmadı bence.

he şimdi doğruya doğru, özünde çok kral adam. rohirrim'in bir numaralı elemanı. hatta filmlerde hakkı yenmiş, kendisinden yeterince bahsedilmemiştir. filmlerde hakkının yendiği yetmemiş gibi, türkçe dublajda da haksızlığa uğramış. çeviriyi yapanlar alenen taraf tutmuş! zira elrond bildiğin istanbul beyefendisi gibi konuşuyor türkçeyi. ama eomer'e gelince verin battal gazi'yi, oh ne ala!
    yæ işte diyorum ki, dublaj dolayısıyla kendisini ciddiye alamıyorum yani. mümkünse türkçe konuşmasın bi daha. hayır, konuşacaksa da tarkan edasıyla konuşmasın. yoksa saygım sonsuz.

bu kadar bik bik edeceğine izleme ulan dublajlısını diyen olabilir. olmaz değil. demeyin ama. o da benim kıllığım. gerekirse yarın rusçasını da izler; "bi sikim anlamadım ulan!" diye dertlenip soluğu burada alabilirim. kader. tamamen can sıkıntımın derecesine bağlı.