merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.
  • görseller

• enver aysever
    • enver aysever
  1. 1

enver aysever

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  4. #siyaset
  1. gençliğinde bir dönem tiyatroyla da uğraşmış olan kişi. fatih altaylı kadar olmasa da çok hızlı konuşur. arada bir incelen ses tonuyla insanın içini bir acayip ediyor. nasıl bir ses tonu ki insanın içini gıcırdatır derseniz şöyle tarif edeyim; ergenlik döneminde sıkça başa gelen, sesin bir anlık zırlaması olayı vardır, bilirsiniz. iğrenç bir şeydir. enver ağabey'de halen devam etmekte bu durum...
  2. 'bir an bir parça' adlı ilk romanıyla 2007 'yunus nadi roman ödülü'nün sahibi olan yazardır.bu ilk romanında farklı çevrelerden farklı kişiliklerin bir tiyatro 'sahne'si etrafında kesişen hayatlarını işler,kendinizi özleştirdiğiniz bir karakter bulduğunuz takdirde elinizden bırakmanızın çok kolay olmadığını düşündüğüm bir romanın sahibidir.ayrıca 'ayrıntıdaki şeytan' kitabı ile hayat,sanat ve özellikle türkiye'de siyaset üzerine yazıları yayımlanmıştır.
  3. konuklarına yönelttiği bazı soruların derinliği nedeniyle marksist teoriye oldukça hakim olduğunu ve söylediği cesur sözler nedeniyle de inançlarının ateşli bir savunucusu olduğunu düşündüğüm, aykırı sorular adlı programını ilgiyle takip ettiğim yazar.

edit: adam chp yöneticisi oldu be, amma sallamışım.demek ki aynası işmiş kişinin, lafa bakılmazmış.
  4. sol muhalefetin yakın zamanlardaki güçlü ismi, namusludur ama bir tv'ci olarak yeterince tarafsız mı? sanmıyorum. chp'ye eğilimini gizleyemiyor. chp içinde ise kemal kılıçdaroğlu'na yakın, baykal'a uzaktır. (biliyorum da yazıyorum)
  5. ekşi sözlük tayfasınca sayfa sayfa eleştiriliyor. genel anlamda olumlu bulduğum lakin tarafını fazla belli etmesinden mütevellit çok takip etmediğim bir abiydi bu. yazar kadrosunda bulunduğu "gazete"ye olan uzaklığım da cabası. lafı gediğine, yer yer, güzel koyduğunu belirtmek de gerek. neyse! gelelim konuya. ne yazmış da bu kadar eleştirilmiş diye bir baktım yazısına. yazının sonuna geldiğimde gördüm ki "çakma liberal"lere sağlam geçirmiş. can acısının nereden kaynaklandığını anladım. bravo enverime. doğru söyleyenin gidecek köyü kalmamıştı zaten. kovun bakalım yandan yemiş demokratlar sizi.

not: bu yazıya cevap verecek "arı"lar elbet olacaktır. tarzlar iyi ayarlansın ki bu sözlükten de, tekrar, siyasi sebeplerden dolayı atılmayayım! geri dönmek zaman alıyor. dönünce de devir değişiyor. al baştan...
  6. sky türk'te arada sırada kısık sesli bir sunucu gördüğünüze eminim, işte o sunucu abimiz enver aysever'dir. kendisinin bir kitabını okumuştum, yaralısın türkiye idi adı da. hatta imzalatma şansı da yakalamıştım kendisine. temiz, berrak bir kalemi vardır; okutur kendini yani. ama dünkü birgün'de öyle bir yazısı çıkmış ki, afedersiniz resmen ortalığa sıçmış. hani derler ya, keskin sirke küpüne zarar diye, hah işte aynen onu yapıp çok kötü bir üslupla berbat bir yazı yazmış. yurdumuzun rantını - kaymağını yiyen elit tayfayı eleştireceğim derken, savunduğu düşünceye de çok büyük zarar vermiş. (savunduğu düşünce konusunda da ciddi bir kafa karışıklığı yaşıyormuş gibi geliyor bana. zira sosyalist argümanları kullanırken bile yer yer ordu seviciliği ve otoriter kemalist bir düşünceyi dile getiriyor.) eleştirdiği adamların benim açımdan zaten savunulacak bir yanı yok; lakin yazı öyle bir yazı ki, içinde cinsiyetçilik de ırkçılık da (klasik anlamının dışında, yani ayrımcılık olarak da adlandırılabilir bu) barındırıyor desek yeridir.

yazı burada: http://www.birgun.net/...

içinde de; "sokakta leşi bulunan çocuğun ağıtı" , "kıçına kadar eteği sıyrılmış altmışlık hatunlar" , "eşşek kadar olmuş cihangir demokratı" , "barlardan dışarı bir dışkı gibi bunlardan taşıyordu..." gibi şaibeli kullanımlar var. hayır şimdi hem ülkenin kanını emip hem de aynı zamanda demokrasi falan diye perhiz - lahana turşusu örneğini bizlere anımsatan elit tabakaya biz de sövüyoruz. tekel işçileri, sömürülen kitleler, ezilen azınlıklar vs. anlıyorum ve hatta en çok da ben savunuyorum; fakat buhranlı duygulara yenilmek suretiyle üslup olarak böyle sıçıldığı anda haklıyken bile haksız duruma düşüleceği gerçekliği öngörülmesi o kadar da zor olmayan bir şey olsa gerek.

bugün de bir günah çıkarma yazısı yazmış: http://www.birgun.net/...

enver aysever iyi yazabilen bir insandır. biliyorum. ama bu kadar çirkin bir üslup kullanarak sürekli eleştirdiğimiz neo-liberallerin eline farkında olmadan büyük bir koz verdi. zaten sosyalistlere/sosyalist fikre saldırmak için türlü fırsatları kollayan liberal tosuncuklar da bu kozu en iyi biçimde kullanacaktır.

not: her ne kadar kötü bir üslup kullanmış olsa da, konu kötü üslupsa kimse rasim ozan kütahyalı'nın yanına bile yaklaşamaz.
  7. cihangire sövünce, birgündeki yazılarına son vermek durumunda kalan yazar. şöyle demiş:

"geçen gün birgün imzalı bir yazı kondu gazeteye. beni ilgilendiren metnin bütünü değil. hemen girişi. yazı benim liberal cemaatle ilgili satırlarıma yönelik baskılara karşı bir açıklama niteliği taşıyordu. ancak öyle bir açıklama olmuş ki, artık benim bu gazetede kalıcı olmam söz konusu değil."

neler olduğunu merak eden varsa kolaylıkla bulabilir.
  1. 1