• videolar

  • görseller

    • enrico macias
  1. 1938'de cezayir'in konstantin şehrinde doğmuştur ve gerçek adı gaston ghrenassia'tır. savaş sırasında trajik olayların yaşanmasıyla ailesiyle birlikte ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış ve bu hüzünlü ayrılış sırasında gemide kuzey afrikalı fransızlar ile yerlerinden edilmişlerin neredeyse marşları haline gelecek olan ilk şarkısı 'j'ai quitte mon pays'i söylemiştir. ilk plağı 'cinq colonne a la une' sayesinde büyük bir başarı kazanmıştır. bu arada çocukluk aşkı suzy ile evlenmiş ve iki çocuğu olmuştur. giza piramidi'nin önünde 20.000 kişiye verdiği konser onun hayatındaki en büyük olayı olarak bilinir. hayatındaki bir başka önemli olay da new york'ta gerçekleşmiştir. birleşmiş milletler'de verilen bir resepsiyon sırasında, genel sekreter kofi annan, sanatçıya birleşmiş milletler nezdinde, barış, kardeşlik ve tüm dünya çocuklarına yardım göreviyle 'gezgin elçi' unvanı vermiştir.
  2. 6 temmuz cuma günü istanbul parkorman'da ajda pekkan'la 30 yıl aradan sonra beraber konser verecek olan sanatçı.
  3. yıllar önce ajda pekkan ile olympia'da sahne almış, onunla türkçe düet yapmış cezayir asıllı müzisyen. ajda pekkan 'ın kankasıdır. ajda bu amcamın bestelerinin türkçe versiyonuyla sevilmiştir denilebilir. ajda'ya kendi tarzını yaratmasında yardımcı olan iki isimden biridir. diğeri için (bkz: ülkü aker)
  4. ajda pekkanın hoşgör sen adlı parçasının on s'embrasse et on oublie adlı orjinaline sahip yahudi kökenli cezayir asıllı fransız şarkıcıdır.