1. aylardır hiç maça çıkmamasına rağmen hala ilk 5 de seçileceği düşünülüyor bu adamın. artık siz düşünün 2011 draftının nasıl felaket bir draft olduğunu
  2. mock draftlarda adı halen üst sıralarda zira enes kabiliyetinde uzunlardan draftan pek çıkmamasına amerikalılar da alıştı. iyi de adam bir sene oynamadı. bir uzun oyuncu sadece idman yaparak kendini asla geliştiremez. hele bir seçilsin de yaz liginde kapatır diyorum ama artık yaşıtları gibi ağır kuvvet gösteremeyecek. kısacası mental gelişim çok daha önemli.
  3. oyuncu havuzunda kaldıkları sürece kesin üst sıralardan seçileceği öngörülen dört draft adayından biri olarak gösterilen oyuncu. ilk beşe gireceğine inanılıyor. http://www.nba.com/...
  4. hakkında (ve diğer pivotlar da dahil olmak üzere) nba.com'da bir makale yayınlanmış olan basketbolcu. özetle, diğer oyunculara göre daha iyi olduğunu, fakat fb ülker ile yaşadığı o sorun dolayısıyla, göz önünde olamamış olmasının onu draft edecek takımlar için bir soru işareti olabileceğini söylemekteler. ne olursa olsun, bir nevi hot prospect for the future tarzında bir yazı okumuş olmak beni mutlu etti.

http://www.nba.com/...
  5. kendi jenerasyonunda en büyük rakibi jonas valanciunas olacaktır. enesi center olarak sürklase edebilecek tek oyuncudur gözümde. nba kariyerleri boyunca büyük rekabet içinde olacaklardır.
  6. en potansiyelli genç türk basketbolcudur kendisi fakat şu nba'e bir an önce kapağı atma hırsı ona 2 yıla mal oldu. o nedenle normak şartlarda 1. sıradan draft edilmesi kesin gibiyken şimdi draftin potansiyelsiz olmasının da yardımıyla 4 ya da 5 olacak. cleveland seçerse iyi olur çünkü cleveland için bir pivot ve bir guard seçmek hayal kırıklığıyla biten bir sezon sonrası inanılmaz bir başlangıç yapmak için iyi bir karar olur. ancak ben kendisi hakkında kevin garnett olur yok nowitzki olur gibi yorumlara pek katılmıyorum. kendisinin ayakkabısız boyu 2.08 metre ve bir pivot için oldukça kısa. buna '' idare eder'' diyebileceğimiz 2.13 metrelik wingspan ve 2.74 metrelik standing reach eklersek kendisinin elit bir oyuncu olabilecek fiziksel özelliklere sahip olmadığını rahatlıkla farkedebiliriz. kendisi için yapılan yorumlar genelde nba'deki en iyi 4-5 pivottan biri olabileceği şeklinde. hatta kendisinin nba comparisonı için istatistik olarak al jefferson ismi telaffuz ediliyor. bence ona göre daha iyi bir ribaundçu olacaktır. benim tahminim kendisinin iyi sezonlarında 20 sayı 12-13 rebound gibi istatistiklere ulaşacağıdır. tabi bu iyimser tahminler tıraş çıkma ihtimali de yok değil ama kendisini canlı izleme fırsatı olan bir insan olarak söylüyorum ki o fundamental ve ribaund sezisi ile kolay kolay beklentilerin çok altında kalacak bir oyun yapısına sahip değil kendisi. draft gününü heyecanla beklemekteyiz