1. futbol maçlarında elle oynama veya rakibi sakatlamaya yönelik tehlikeli hareketler sonrasında verilen atış kararı. serbest vuruştan farkı, hakem atış işaretini eli havada olacak şekilde verir. vuruşu yapan oyuncu sonrasında başka bir oyuncu topla oynayana kadar elini havada tutmaya devam eder. hakemin eli havadayken top gol çizgisini geçerse gol sayılmaz.
  2. spikerlerin yaptığı en büyük hatalardan biridir. futbolda bir vuruş ya endirek olur ya da serbest vuruş, ikisi beraber olamaz.
  3. bazı kişilerin "endirekt serbest vuruş diye bişey olmaz yanlış bi kerem o" diye salladıkları vuruş. endirekt serbest vuruş'ta topun gol olabilmesi için bu vuruştan sonra topa müdahale edilmesi gerekir. hakem, düdüğünü çalarken kolunu havaya kaldırır, ve topa bir oyuncu müdahale edene kadar indirmez. hakemin kolu havada iken top kale çizgisini geçerse, gol olarak değer kazanmaz. diğer serbest vuruş ise; direkt serbest vuruştur. direkt serbest vuruşta ise; top doğrudan kaleye gönderilebilir.

endirekt vuruş diye bir kavram yoktur. vuruş dediğimiz şey, oyuncunun maç içerisinde topa müdahalesidir. bir oyun kuralı ihlali sonucunda verilen, oyuncunun rakip müdahalesi olmadan "serbest" olarak kullandığı vuruş serbest vuruştur. endirekt serbest vuruş ve direkt serbest vuruş olarak ikiye ayrılır. hala ikna olmayanlar için;

(bkz: http://www.thefa.com/...)
  4. çocukken maç anlatan spikerlerden duyduğumda şöyle bi yorum yapmama sebep olmuş kalıptır;

spiker: endirekt serbest vuruş kullanılacak sayın seyirciler...
    ben: hmm en direk serbest vuruşmuş..diğer vuruşlarda direkmiş ama bu daha bi direkmiş,eh sonuçta en direk serbest vuruş adı üstünde,tabi ya...

(bkz: çocukluk)
  5. fifanın bir gün saçma sapan olduğunun farkına varıp değiştireceği kural.
    en güzel gol atma opsiyonlarından biri olan frikiklerin birçoğunun neden bu dandik kural yüzünden boşa gitmesine izin verilir ki? futbolun güzelliği goldendir. gollerin en goldenini böyle harcamayın fifa amcalar.ayrıyetten kelime oyunuma da edeyim. o ne lan öyle golden gol falan. kalktı ki o.
  6. böyle çok muhteşem bir tamlama bu. en sevdiğim futbol terimi. zaten ücbej tane biliyorum ama bu en güzeli.

lan hemen heyecanlandınız ha, ofsaytı biliyorum biliyorum, ofsayt çok hoş. nedir, atarken çizgiyi geçmeye kalmadan o demeye yani karşı takım oyuncularından birinin çizgide belirmesiyle falan filan...

neyse o değil de bu endirekt serbest vuruş ne merttir. ne dediğim dedik, ne dobra dobra, ne neysem oyum bir vuruştur.

gerçi vuruşunu bilmiyorum da lafzı hoş.

meraba! ben futbolla ilgilenmeme hakkımı kullandıydım da, çıkıyorum şimdi.
    çıktım.