• videolar

1. kadıköy\'de eskiden güzel olan bir nargile cafe.3 tane daha şube açınca bozdu içerisi tiki mekanı oldu.lise yıllarımda çok giderdik oralara kafa dinleme açısından artık bozuldu ama
  2. osmanlı devletinde "el eliyle yılan tutan, yarısını yalan tutar" atasözüne istinaden kurulmuş olması muhtemel, ihtiyaç duyulan devlet adamlarını yetiştirmek şeklinde faaliyeti özetlenebilecek, devletin yaşlılık dönemlerinde işlevini ve gücünü kaybetmesi sebebiyle silikleşmiş ve bu yüzden son devrin devlet adamlarının genelde yurtdışında yetişmesine ve başta yazmış olduğumuz deyişin gerçekleşerek bu avrupada turist kıvamında tahsil görmüş kişilerin devleti olabilecek en kötü durumlara sokmasına kerhen sebebiyet vermiş, önceleri ismine yakışacak şekilde derin şahsiyetler yetiştirmiş ancak zamanla devletin her müessesesi gibi çürütülmüş, bir devrin güzide bir devrin pejmürde eğitim kurumudur. her avrupaya giden devlete zarar vermemiştir şüphesiz. mazhar osman gibi birçok mühim şahsiyet avrupada gördüğü bilimsel gerçekleri vatanına taşımasını bilmiştir. ancak toplamın içinde bunlar esamisi okunmayacak bir azınlık durumundadır. genelde avrupadan moda ve avrupai ahlak değerleri getirmek o devrin devlet bursuyla batıya gönderilen kişilerinde görülen ortak bir hastalıktır.
  3. sarayda eğitim ve öğretim yapılan mekteb olarak özetleyebileceğimiz enderun’u bizleri idare edenlerin de birçoğu bilmiyor. oysa osmanlı arşivlerini inceleyen 1000’e yakın abd’li ve 100’e yakın israilli uzman tarihçi yıllarca çalışmış ve konu hakkında ortaya sayısız eser koymuştur. hatta abd’de “enderun okulu” hakkında hazırlanan 350 tane doktora tezi ve eser vardır.
  4. osmanlı haremi de enderun'a * bağlıdır. sadece erkekler değil genç kızlar da eğitilmiştir bu okulda. onun için sonrasında osmanlı valideleri[ kösem sultan v.b.] devlet işlerine çok karışmaya başlayıp, devlet-i aliyye-i osmaniyye'yi sıkıntıya sokmuştur.