1. itü ve odtü'ye öss ile mimar sinan ve marmara üniversitelerine özel yetenek sınavı ile girilebilen ve türkiye'de gittikçe gelişen bir bölüm.
  2. hem bilimum çizimle hem de matematik ve fen bilimleriyle uğraşan, girmek için g.t isteyen bölüm. gerçi çizmeyi seviyosanız ve de matematik fen koymuyosa (zeki kişilik) tercih edilebilir.
    (bkz. en-tas)
  3. mensuplarının nedense daha bi agresif daha bi kaçık daha bi bilmem ne olmaya çalıştıkları bölüm oysa ki daha cok inek öğrenci modeline uyuyolar
  4. mensuplarının çoğunun okumaktan zevk aldığı bölüm. ancak hemen hemen her derste çizim yapmak zorunda kalınır.(en azından birinci sınıfta).taşkışlada azınlık durumunda olunduğu da bir gerçektir. sıkıcı ve yorucu ödevleri vardır (bkz. tasarlama kuramları ve metodları). çizim derslerinin yanında, matematik, fizik, olasılık ve istatislik, malzeme, makina elemanlarına giriş, üretim yöntemleri, ekonomi gibi dersleri de bünyesinde barındıran bu bölüm, çoğu kişi tarafından bilinmez, üstelik öğrenciler çevre tarafından potansiyel işsiz olarak görülür. bu bölümü kazanan öğrenciler çevre tarafından "boşver yavrum üzülme", "2 yıllık mı?", "e bir sene daha hazırlansaydın keşke" gibi sözcük öbeklerine maruz kalırlar. 4 yıl boyunca da karaköydeki tornacılar, malzemeciler, boyacıların da içerisinde bulunduğu toplulukla içli dışlı olmak durumundadırlar. güzel bir bölümdür, insan kendini geliştirir.
  5. bir akrabamın yazmak istediği benim "akıllı ol" dediğim bölüm, mezun olununca bakkal açabileceğini düşündüğüm bölüm. gerçi bakkallıkta kötü meslek değil ama du bakalım ne olacak.
  6. endüstri ürünleri tasarımı adıyla da geçen bu bölümü bitirdikten sonra iş bulma ve iyi para kazanma olasılığınız oldukça fazladır,ödevlerden hoşlanmayanların kesinlikle yaklaşmaması gerekir,zira vize ve final notlarınızın bile çoğu ödevlerinizden verilir ki bu ödevlerin ardı arkası kesilmez bir türlü.
    ayrıca bırakmayı düşünüp cesaret edemediğim bölümdür.
  7. puanı yüksek olan endüstriyel tasarımdır. kimi özel üniversitelerde yetenek sınavıyla alan ise endüstri ürünleri tasarımı. biz böyle biliyoruz. okuması en zor bölümlerden biri olmakla beraber güzel sanat fakültelerinde (söz taşkışladan dışarı) hakettiği değeri göremeyen, ''aşmış tasarımcı'' edalarıyla koridorlarda süzülemeyen öğrencilere sahip, atölyelerinde stabiloların keçeli kalemlerin havalarda uçuştuğu renkli bir bölüm.