1. "ulan doğru mu yapıyorum acaba", "çok mu ısrarcı oldum acaba", "lan daha az önce enseye şaplak yapıyorduk" gibi düşüncelerin akılda dönüp durması nedeniyle ilk seferde çok düşük bir performansla sona erecek eylemdir.
  2. karşılıklı zevk alışverişininde arkadaşlık kapsamı içinde geçerli olduğunu varsayarsak ara sıra yapılması gereken eylem.tabi ki arkadaşın fiziksel çekiciliği önemli burda.sırf arkadaşız madem de yakınız diye eblek suratlı bir kişiyle sıvı alışverişi yapılmamalıdır.
  3. bunu yapan kişi mevcut (oha! mevcutta sevgilisi varken yapıyor bir de) veya gelecekteki sevgilisine "ama berkecan/nazlıcan benim en yakın arkadaşım. kardeşim gibidir." deme hakkını kaybeder. bu kişinin kendi bünyesi gereği karşı cinsle "sadece" arkadaş olamadığını anlaması gereklidir.
  4. erkek açısından bakıldığında; en yakın kız arkadaşla yatılıyorsa farklı en yakın erkek arkadaşla yatılıyorsa farklı değerlendirilmesi gereken eylemdir.
    "çok yakınız bir de bunu deneyelim lan ne olacak, sıçmığımsı hayatımıza renk gelir" mantığı hakimdir.
    fakat yakınlığın ibnelik olarak geri dönüşü hoş bir durum olmayabilir.
    (bkz: süreli ibnelik vs süresiz ibnelik)
    (bkz: brokeback mountain)
  5. arkadaşınızın da sevişebildiğini öğrendiğiniz andır. hiç bilmediğiniz yerlerini de öğrenerek daha da bir arkadaş olmanızı sağlar ve devam edecek eylemdir.