1. günümüzün en güçlü silah rekorunu,50 kalibrelik "ımı desert eagle" elinde tutuyor.bu silah 50 kalibrelik "action express" mermi ateşleyebilen tek silah.1568 foot-pound enerjiyle ateşlenen bu 300 grain (18 gramlık) mermi,saniyede 473 metrelik bir hızla ilerliyor.ki bu,bir süre içinde olsa,herkesi ya da herşeyi durdurmaya yetecek kadar güçlü.
 2. tabanca olarak düşünürsek ".600 nitro express magnum" kalibre pfeifer zeliska revolver şu an dünyadaki en güçlü tabancadır.
  (bkz: http://www.vincelewis.net/... )

  başta ".500 s&w magnum" olmak üzere ".454 casull", ".440 cor-bon" kalibreler de "50 ae" kalibreye meydan okuyabilmektedir.
  tüfeklerin kullandıkları mühimmatlar doğal olarak tabanca mermilerinden daha uzun menzilli ve daha fazla kinetik enerjiye sahip mühimmatlardır. örneğin ".50 bmg" kalibre en seçkin sniper tüfeklerde ( örn. cod 4'teki barrett-m82a1) kullanılır, yüzlerce metreden hedefe ulaşıp kolunu bacağını çok rahat kopartabilir. bu sebeple kullanım amacına, silah türüne göre en güçlüler sınıflandırılır.
  silahı en etkili kullanabilmek mühimmat ve kullanılan makineye de bağlı olmayabilir. 7.65 bir tabancayı ve ya 9 mm sig-p210'u iyi kullanan bir atıcı elinde desert eagle gibi ağır ve güçlü mühimmata sahip tabanca taşıyan bir kişiyi çok rahat durdurabilir.

  silah olarak düşünürsek ve genelleme yaparsak dünya küresini dağıtabilecek sayıya erişmiş nükleer silahların en kuvvetli silahlar olduğu söylenebilir.

  mecaz olarak düşünürsek:
  bilgi + zeka