• isle of dreams
    itü sözlük yazarlarına özel %20 indirimli biletler için son tarih 19 temmuzkayıt ol
  1. sıcak, stres, korku, heyecan neticesinde ellerin terleyerek bu duruma reaksiyon vermesidir. el sıkışma, biriyle dans etme gibi durumlarda rahatsızlık yaratır. tiroid bezinin çok fazla çalışması ile alakalı da olabilir.
  2. ter bezlerinin fazla çalışmasıyla alakalı genetik bir hastalık olarak da ortaya çıkan bir durum olup tıpta hiperhidrosis olarak adlandırılır, sürülen merhem ve losyonlarla cevap alınamaz ise botox ve cerrahi işlem uygulanır.
  3. sevgiliyle ayrılma nedenidir.sevgilinin yüzüne karşı ilişkimiz çok monotonlaştı ayrılmalıyız denilsede asıl sebep ellerden akan ve el tutuşması esnasında salya şeklini alan şıpır şıpır terlerdir.
  4. senelerdir farklı dallarda birçok doktora başvurmama rağmen çözüm bulunamadığını gördüğüm hastalık.evet,hastalık!*
    elektrik akımı tedavisi ve botoxun dışında direkt ter bezlerine müdahalenin yapıldığını ve %90 oranında çözüm bulunduğunu duyduğumda sevinmiş,ancak aslının olamadığını gayet asparagas bi haber olduğunu öğrenip yıkılmış biri olarak söylemeliyim ki imkansız değilmiş.
    kalıcı çözüm olmasa da piyasada bulunan ilaçlar haricinde en son gidilen doktorun yazdığı reçete sonucu,eczaneye yaptırılan pudra türevi bir süreliğine işinizi görüyor!
    tiroid kaynaklı olduğu yönünde de araştırmalar bulunuyormuş ama ne kadar doğru tartışılır!
    sonuç olarak neredeyse hayattan soğutan berbat durumdur!!
  5. ne kadar deftere, koltuğa sıraya, üst başa sürülerek kurutulmaya çalışılsa da başarılı olunamaz ele bulaşan renkli kalemler de cabası,rengarenk gökkuşağı gibi ellerle dolaşmak zorunda kalınabilir.en olmaması gereken durumlarda ya da zaten sadece bundan dolayı gerçekleşen durumlar için yerine göre beni karşımdaki insan karşısında yerin dibine sokan durumdur.bir elimde çiçek bir elimde plaket bu elle çiçeği vericem o sırada elini sıkıcam sonra diğer elle plaketi vereceğim hesabı yaparken beklenmedik pürüzdür. yıkamak da işe yaramaz, bazen daha çok terlemye de sebep olabilr.
  6. sınav boyunca her cümlenin bitiminde eline üfleyen bir tip olarak asistanların garip garip bakmasını sağlamaktır. kopya çekerken de farkında olmadan yapıldığında "hocam kopya çekiyorum, beni yakalar mısınız?" ile eş anlama gelmektedir. anlamadığım tarafı ellerim sürekli soğuk halde olmasına rağmen, kalem tuttuğu vakit bu kadar terliyor olmasıdır. başka bi şey tutunca terlemiyor. başka bi şey dediğim çok başka bi şey değil. mesela yazı yazdığım süre kadar bıçakla bi iş yapayım terlemiyor. tabi olayın sınavlara çalışmamamla ne kadar alakası var onu da bilemiyorum ama durumdan mustaribim.

(bkz: sevgili haydar abi)
  7. insanı ellerinden nefret ettirir. bu garip özelliğe sahip eller yaz kış demeden terler efendim, durduramazsınız. otobüste tutunurken elleriniz kayar, birisiyle tokalaşmaya çekinirsiniz (akabinde kişi elini üstüne siler falan.), ceketlerinizin, tişörtlerinizin bilekleri buruş buruş olur, yazı yazarken kağıt marul marul olur, el ele tutuşma konusunu hiç açmıyorum... yani başa beladır bu hastalık. hatta şu an klavyem bile ıslak o derece.
    pudranın pek işe yaradığını da görmedim şahsen. terlemeyi sevmekten başka çare göremiyorum. ıslak ıslak lan, çok eğlenceli! çıpıdı çıpıdı.