• görseller

  • elisa
  • elisa
  • elisa
  • elisa
  • elisa
 1. hiv virüsü için yapılan test. kişinin aids'li olup olmadığını öğrenmesi için kullanılır.

  new york'ta gece takılanlar haftada bir negatif sonuçlusunu edinmezlerse avuçlarını yaladıklarından genellikle cuma günleri şehirdeki bütün laboratuvarların işi gücü bu testi uygulamak olur. bir nevi üyelik kartı gibi bir şeydir. bundan edinmeyen üye içeriye giremez (nereden içeriye giremez sorularını tebessümle karşılıyorum).
 2. ingilizce enzyme linked immunosorbent assay'in kısaltmasıdır. sadece hiv için kullanılmaz. çok geniş bir kullanım alanı vardır. prensibi çok basittir. kısaca incelenecek örnek içinde aranan antijeni tanıyan ve bir enzimle birleştirilmiş (bkz: konjügasyon) bir antikor kullanılır. bu antikor incelenecek örneğe gönderilir. antikorlar gidip direk spesifik oldukları antijene bağlanır. daha sonra antijenle birleştirilmiş olan enzimin substratı gönderilir. antijene bağlanmış olan antikorun üzerindeki enzim bu substratı başka bir maddeye çevirir. bu da genelde bir renk değişikliğine neden olur. dolayısıyla incelenen örnekte aranan antijen ne kadar fazlaysa o kadar çok renk değişimi olur. renk değişimi olup olmaması veya renk değişimi miktarına göre aranan antijenin miktarı hakkında bilgi sahibi olunur. özellikle mikrobiyoloji laboratuarlarının bel kemiklerinden biridir bu test.
 3. özet olarak damardan 3-5 mililitre kan alınırak, laboratuvarda bu kan pıhtılaştıktan sonra seruma ayrılırak, otomatik pipetlerle plaklarına dağıtılırak yapılan, formatına göre 45 dakika ile üç saat arasında pozitif ya da negatif diye sonuç ortaya çıkan test
 4. hepetit testlerinde de uygulanan bir test..çabuk sonuç vermesi de güzel bir olaydır..
 5. meşhur serge gainsbourg şarkısı. üstad burada kendine göre bir lolita ambiyansı yakalamış, “n’apiyim sen 20 ben 40 yaşındaysak, dünya sikimde değil çok afedersin” şeklinde neşeyle çığırmaktadır. vanessa paradis ile gerard depardieu’nün başrollerini paylaştığı aynı adlı filmin de tema müziğidir bu parça; basit ve akılda kalıcı melodisi film boyunca mütemadiyen duyulabilir. filmdeki enteresan anlardan birisi de piyanonun başına oturmuş gitanes’ları uç uca ekleyen gainsbourgvari amcanın şarkının giriş kısmını piyanoyla çaldığı sahnedir.