1. osmanlı devleti'nde birinci ahmet'in kardeş katlini durdurmak için getirdiği padişahlığa en yaşlı ve en akıllı olanın geçmesini buyuran sistemdir.

    tabi bu sistemle beraber birçok olumsuzluk oldu.şehzadeler sancaklara gitmeyi bıraktılar.tecrübesiz oldular.en yaşlı ve akıllı şehzade yerine birtakım deliler padişahlığa getirildi.yıkılmayı hızlandıran bir sistem oldu ekber ve erşed.
  2. yaşça büyük ve olgun demektir. osmanlı devleti'nde osman bey döneminde devlet padişah hanedanına aitti, fatih sultan mehmet dönemi'nde ülke padişaha aitti gerekirse kardeş öldürülebilirdi. birinci ahmet dönemi'nde ise kardeş öldürmelerine engellemek amacıyla bu sistem gelmiştir. tabi bu da zaten duraklama döneminde olan osmanlı devleti'nin sancağa gitmeyen şehzadeler yüzünden gerilemeye gitmesine sebebiyet vermiştir.
  3. ekber ve erşad olarak da geçen ve osmanlı devletinde şehzadeler arasında hem kardeş katlini ortadan kaldırmak hem de taht kavgalarını çözümlemek amacı ile getirilen, fakat pek çok tarihçi tarafından en büyük kardeşin her zaman en akıllı olmaması nedeniyle yanlış olduğu savunulan başa geçme sistemi.