merhaba! itü sözlük, içeriği dünyanın değişik noktalarında bulunan yazarlarca oluşturulan bir interaktif sözlüktür. daha fazla bilgi alabilir, üye olarak içeriğin genişlemesine katkıda bulunabilirsiniz.

ege üniversitesi psikoloji bölümü

1. bu başlıkta
  2. bakın dur
  3. sırala
  1. üniversite tercihlerine az bir zaman kala tanıtım yazısı yazmayı kendime görev bildiğim bölümümdür.

ege üniversitesi psikoloji bölümü, bornova'daki ana kampüste, kampüsün en canlı yerlerinden biri olan edebiyat fakültesi'ndedir. fakültenin üçüncü katını sosyoloji ve felsefe bölümleriyle paylaşır. psikoloji bölümünde okuyan bir insan herhangi bir şekilde çevre yapamıyorsa, bu kesinlikle kendisinden kaynaklanır, arkadaş edinmesi için gerekli her şey çevresindedir zira.

bölümdeki hocaların her birinin ayrı ayrı ekol olduğunu söylemek mümkündür. nuri bilgin ve melek göregenli, sosyal psikolojide önemli birkaç isimdendir ve dersleri inanılmaz öğreticidir. özellikle melek hoca'nın derslerini izlemeye başka bölümlerden öğrenci geldiği olur. sonia amado, bilişsel psikoloji konusunda yetkin türkiye'deki sayılı isimlerden olmasının yanında, verdiği dersleri istekle anlatması ve projeler vererek konuya hakim öğrenci yetiştirmesi ile bilinir. şeyda aksel, türkiye'nin ilk gelişim psikologlarındandır ve sayısız araştırması vardır. kendisinden öğrenilecek çok şey olduğuna inanıyorum. oya sorias ve serap tekinsav sütçü ise klinik psikoloji ile ilgili bildiğim her şeyi öğrendiğim insanlardır. oya sorias izmir'in en ünlü psikologlarından biridir. bu iki hocanın en önemli özelliği, bir ekolü benimsemeden, tarafsız bir gözle öğrenciyi bilgilendirmeleridir. psikoloji eğitimi almamış kişiler bu tarafsızlığın ne anlam ifade ettiğini anlayamayabilirler, ancak her psikolog, her ekolün yöntemlerini uygulamada başarılı olamayabilir, herkesin kendine uygun olanı seçmesi gerekir. bir yandan da, "geçti o artık" denmeden, her ekolün hakkının verilmesi gerekliliği bulunmaktadır. işin kısası, bu hocalar akademisyenlik rollerinin gereklerini haklarıyla yerine getirmektedirler. son olarak, psikometri alanında en iyilerden olan oya somer'i de atlamamak gerekiyor. (bahsetmediğim hocaları atlama sebebim kötü olmaları değil, bölümdeki en tanınan hocaları yazdım sadece.)

bölümün genel eğitim anlayışından bahsetmek gerekirse, yukarıda da belirttiğim gibi, bölüm sizi bir ekolün ya da dalın fedaisi olarak yetiştirmez. istanbul üniversitesi ağır freudçu'dur mesela, bunun tam karşıtı olarak, "freud falan geçti artık, devir nöropsikoloji devri" yaklaşımında olan okullar da vardır. ege'nin yaklaşımı ise, ikinci sınıfın sonuna kadar bir bilim insanı ve psikologun bilmesi gereken temel eğitimi layığı ile vermek, sonrasında öğrencilere yönlemek istedikleri alana ilişkin seçmeli dersleri dersleri alma şansını tanımaktır. peki bahsettiğim temel eğitim neleri içerir? bir bilim insanının öncelikli bilmesi gereken şey istatistiktir. yaptığı bir araştırmanın istatistiğini kendisi yapamayan bir bilim insanı olmamalıdır. bunun için ilk iki yılda iki dönem istatistik, bir dönem zorunlu, bir dönem seçmeli olmak üzere spss dersleri vardır. bunun yanında, sonia amado tarafından verilen araştırma teknikleri dersi ile araştırma yöntemlerinin içini dışını öğrenir ve projeler sayesinde junior bilim insanı olur, bir araştırma nasıl yürütülür, raporu nasıl yazılır, iyice hakim olursunuz. bunun yanında, birinci sınıfta felsefe ve sosyoloji dersleri vardır, sosyolojinin temelini bilmek önemlidir zira psikoloji halktan kopuk bir alan değildir, felsefe dersi ise thomas kuhn ve foucault öğrenmekle geçer, kendi adıma alana ilişkin en temel eleştirel bakış açısını bu derste kazandığımı söyleyebilirim. bunun yanında, tıp fakültesi hocalarından alının fizyoloji dersleri vardır, en lanet edilerek çalışılan derslerden olmasına karşın, bir makale okunduğunda anlayabilmek, bu dersin mükafatıdır. üçüncü sınıfta ise (dörtten bahsetmem mümkün değil zira dörde daha yeni geçiyorum) zorunlu fizyolojik psikoloji ve psikometri derslerinin yanında bir dünya seçmeli ders vardır. daha önce de söylediğim gibi, bu dersler yönlenmek istenen alan konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak amacına yöneliktir. programdan baktım şimdi, dördüncü sınıfta seçmeli dersler daha da fazlalaşıyor ve ne öğreneceğine öğrenci karar verir hale geliyor. bunun yanında, lisans tezi de seçmelidir, yazmak isteyen öğrenci tez alır, bu konuda bir zorunluluk bulunmamaktadır.

bunların yanında, bölümün şu anki erasmus olanakları ile fransa, almanya (iki üniversite ile anlaşmamız var), ispanya ve danimarka'da bir dönem eğitim görmek mümkün. aranan temel şartlar o ülkenin dilini bilmek (danimarka hariç, çünkü okulun akademik dili ingilizce), iyi bir not ortalaması ve ingilizce yapılan yabancı dil sınavından düzgün bir not alabilmiş olmak. erasmus hayali kuran öğrencinin birinci sınıftan bir dil kursuna yazılıp, üç ya da dörtte hayal ettiği ülkede olmaması için hiçbir sebep yok.

son olarak, bölüm öğrenciye staj imkanı da verir. ikinci sınıfta korunmaya muhtaç çocuklar dersi kapsamında shçek stajı, dördüncü sınıfta özel eğitim dersi kapsamında bir özel eğitim kurumunda staj vardır. bunun yanında, üçüncü sınıfın yazında ege üniversitesi ya da dokuz eylül üniversitesi'nin hastanelerinin psikiyatri ya da çocuk psikiyatrisi kliniklerinde staj yapma imkanı da verir. kendisi hiçbir şey yapmayan bir öğrencinin bile bu kadar stajla cv'si yeterince dolar kanımca.

neyse, yeterince anlattım sanırım. iyidir bizim bölüm ya. puanınız tutuyorsa kesin yazın.